Kaczynski to povedal v rozhovore pre dnešné vydanie poľských novín Dziennik.
Vyhlásenia Kaczynského prišli v prvý deň francúzskeho predsedníctva v EÚ. Prezident Nicolas Sarkozy plánuje odcestovať do Dublinu 11. júla, aby sa pokúsil odpovedať na obavy írskych voličov a umožnil vláde zvolať nové referendum na budúci rok.
Na otázku, či podpíše Lisabonskú zmluvu - čo by bolo posledným krokom k jej plnej ratifikácii po tom, čo ju podporili obe komory parlamentu -, Kaczynski odpovedal: "Toto je momentálne zbytočné."
Lisabonská zmluva, ktorá nadobudne platnosť iba po schválení všetkými 27 členskými krajinami únie, narazila v júni na prekážku v Írsku, ktorého voliči ju v referendu odmietli.
EÚ teraz diskutuje o tom, čo ďalej, pretože zmluva mala zjednodušiť a uľahčiť proces rozhodovania v únii. Viacero predstaviteľov členských štátov sa po referende vyjadrilo, že írske odmietnutie by nemalo zastaviť ratifikačný proces v ostatných krajinách únie.
Poľský prezident je euroskeptik, ktorý má často nezhody so silne proeurópskou stredopravou vládou premiéra Donalda Tuska, uviedla tlačová agentúra Reuters. Podľa Kaczynského je neprávne tvrdiť, že EÚ nemôže fungovať bez novej reformnej zmluvy.
"Blok fungoval, funguje a bude fungovať. Nie je to perfektné, ale takáto komplikovaná štruktúra ani nemôže byť dokonalá," podotkol. Ako dodal, je ťažké predpovedať koniec ratifikačnej krízy, ktorú vyvolalo írske NIE.
Lisabonská zmluva čelí ťažkostiam aj v Českej republike. Najvyšší súd má rozhodnúť, či je v súlade s českou ústavou. Ratifikácia sa tak môže oddialiť až do konca tohto roka.
Odloženie podpisu zmluvy ohlásil aj nemecký prezident Horst Köhler, kým ju neposúdi ústavný súd. Köhlerov podpis sa považoval po jej prijatí v hornej i dolnej komore nemeckého parlamentu za formalitu. Bavorský konzervatívny poslanec Peter Gauweiler a Ľavicová strana však podali na súd podnet na preskúmanie jej ústavnosti.