New York 1. júla (TASR) - Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok zhodnotila svoje sankčné pravidlá proti al-Káide a Talibanu s cieľom zlepšiť informovanosť verejnosti o tom, prečo sa sankcie zameriavajú na jednotlivcov a firmy.
Pätnásťčlenná rada prijala rezolúciu, ktorá je reakciou na kritiku zo strany niektorých európskych a ďalších krajín, že adresáti sankcií sa nemôžu brániť. Vo viacerých krajinách prebieha v tejto otázke niekoľko súdnych procesov.
Sankcie OSN proti údajným podporovateľom al-Káidy, jej lídra Usámu bin Ládina a afganského hnutia Taliban vychádzajú zo šiestich protiteroristických rezolúcií schválených od roku 1999 a zahŕňajú zmrazenie majetku, zbrojné embargo a zákaz vstupu do členských krajín OSN.
Na aktuálnom zozname podporovateľov terorizmu je 493 mien, z toho je 113 zoskupení, charitatívnych organizácií a firiem a zvyšok tvoria jednotlivci.
Kritici spochybňujú spravodlivosť systému, ktorý podľa nich uvaľuje na ľudí ostré sankcie bez vypočutia pred súdom či zberu dôkazov proti nim. Najmenej 16 jednotlivcov zo zoznamu je údajne už mŕtvych.
Rezolúcia, ktorú BR schválila v pondelok, žiada štáty, aby pri každom zápise do zoznamu identifikovali informácie, ktoré je možné zverejniť, a nariaďuje komisii, ktorá sankcie riadi, aby na svojej internetovej stránke uverejňovala "príbehy", zdôvodňujúce zapísanie do zoznamu. Komisia by v spolupráci s členskými štátmi OSN mala uverejniť aj viac informácií o menách, ktoré sú už na zozname.
Komisia má zároveň každoročne prehodnotiť mená na zozname, ktorý čaká na revíziu už tri roky, a vymazať zosnulých a tých, ktorí už nespĺňajú kritériá zaradenia.
Do schválenej verzie rezolúcie sa nedostal návrh šiestich európskych krajín - Dánska, Nemecka, Holandska, Švédska, Švajčiarska a Lichtenštajnska na zriadenie nezávislého poradného panelu, ktorý by skúmal žiadosti o vyškrtnutie zo zoznamu.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
1 ms