Brusel 30. júna (TASR) - Štyri pätiny občanov Európskej únie si myslia, že odchod na dôchodok sa bude stále posúvať a takmer dve tretiny sa domnievajú, že ani dobré vzdelanie im nezaručí kvalitnú prácu počas ďalších 20 rokov. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorého výsledky dnes zverejnili v Bruseli.
Polovica občanov EÚ predpokladá, že sa im o 20 rokov bude žiť ešte horšie, zatiaľ čo opak si myslí 38 percent opýtaných.
Eurobarometer zahrnul do prieskumu odpovede vyše 25.000 ľudí zo všetkých 27 členských krajín bloku.
V stredu má Európska komisia navrhnúť sériu zákonov na zlepšenie kvality života občanov únie. Obmedzia diskrimináciu, zmiernia dopad globalizácie a uľahčia občanom prístup k zdravotnej starostlivosti v iných členských krajinách EÚ.
Prieskum, ktorý si objednala EK pred prezentáciou svojich návrhov, vykreslil spoločenské očakávania Európanov čierne.
Napríklad 81 percent opýtaných povedalo, že sa rozdiel medzi bohatými a chudobnými v Európe zvýši a 70 percent opýtaných uviedlo, že mnohí ľudia si nebudú môcť dovoliť lekárske ošetrenie. Rovnaké percento je presvedčené, že bude ťažko uhrádzať náklady za bývanie.
Šesťdesiatjeden percent opýtaných očakáva oslabenie rodinných vzťahov. Iba 37 percent ľudí očakáva, že bude mať viac času jeden na druhého a na dobré úmysly.
Prieskum odhalil nápadné rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ. Iba v dvoch z 15 krajín bloku, ktoré boli jeho súčasťou pred rokom 2004, si ľudia myslia, že život v roku 2028 bude lepší. Sú to Íri (67 percent opýtaných zastáva tento pozitívny názor) a Švédi (51 percent).
Najpesimistickejší v bloku sú Nemci, ktorých krajina patrí k zakladateľom únie. Iba dvaja z piatich si myslia, že život bude o 20 rokov lepší.
Pre porovnanie, v ôsmich z 12 nových členských krajín únie, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 a po ňom, vyjadrilo najmenej 50 percent obyvateľstva optimizmus. Najoptimistickejší boli Estónci, kde si sedem z desiatich opýtaných myslí, že život bude lepší.
Prieskum však priniesol nádej aj v sociálnej oblasti. Takmer tri štvrtiny opýtaných uviedli, že muži a ženy budú dostávať viac rovnakých príležitostí v práci a 70 percent opýtaných povedalo, že muži sa budú viac podieľať na každodenných domácich prácach.