Jednou z najsilnejších výhod republikánskeho kandidáta Johna McCaina je nedostatok skúseností jeho demokratického oponenta Baracka Obamu.
Obamovi to nemyslí
Neprekvapí to. Keď McCain začínal politickú kariéru, Obama bol ešte len študentom vysokej školy. No zdá sa, že v poslednom čase zachádza senátor z Arizony s kritikou súpera do extrému. Naznačuje, že Obama vlastne nevie veľa o ničom.
Napríklad na svojom blogu ohľadom rozhodnutia Najvyššieho súdu o udelení práva habeas corpus zajatcom z Guantánama McCain napísal: „Senátor Obama je zjavne zmätený z toho, čo vlastne Najvyšší súd USA rozhodol, a nevie, čo požaduje.“
Alebo o Obamovej znalosti americkej zahraničnej politiky: „On buď nečítal, alebo nechápe dejiny tejto krajiny vo vojnách a to, ako si zaisťujeme spojencov a mier,“ povedal McCain.
Po týchto slovách si človek môže len klásť otázku, ako Obama mohol vyhrať demokratickú nomináciu.
McCainovi taktika vychádza. Podľa nedávneho prieskumu Zogby si viac než polovica Američanov myslí, že Obamovi chýbajú potrebné skúsenosti ako prezidentovi. A podľa prieskumu Washington Post si asi polovica myslí, že Obama by bol riskantná voľba.
McCain však riskuje taktikou, keď okrem spochybňovania skúseností útočí aj na Obamov intelekt. Urobil by múdrejšie, keby si spomenul na vzdychanie Al Gora v prezidentských debatách v roku 2000 alebo na vyhlásenie Georgea Busha staršieho z roku 1992, že „Môj pes Millie vie o zahraničných veciach viac ako títo dvaja blbci“, keď hovoril o svojich rivaloch. Voliči neprijali tieto pohŕdavé slová práve vrúcne.
V roku 1980 prívrženci prezidenta Jimmyho Cartera naznačovali, že Ronald Reagan je intelektuálna mušia váha, nehovoriac už o tom, že je vojnový štváč a rasista. No keď títo dvaja muži spolu diskutovali a Američania videli, že Reagan nie je taká karikatúra, ako ho prezentovali, začali ho podporovať.
Aj Busha podceňovali
Podobný jav nastal v roku 2000, keď skeptickí demokrati postavili latku tak nízko pre Georgea W. Busha. Keď ju kritici nastavia Obamovi podobne nízko, takmer isto ju prekročí.
A je tu ešte jedno, väčšie riziko. McCainovo podrývanie Obamovho úsudku zaváňa dešpektom, a zdá sa trochu zlomyseľné. A zlomyseľnosť je presne to slovo, ktorému by sa McCain v tejto kampani mal vyhnúť.
Autor: Michael A. Cohen New York Times