V pondelok o tom informoval Svetový potravinový program (WFP) Organizácie Spojených národov. WFP ďalej uviedol, že nákladná loď do krajiny dorazila v nedeľu a na svojej palube niesla 37 000 ton pšenice ako súčasť dodávky 500 000 ton tejto komodity prisľúbenej Washingtonom a OSN.
Americká pomoc nemá priamu súvislosť s prebiehajúcimi nukleárnymi rozhovormi medzi Bielym domom a Pchjongjangom, vyhlásili americkí predstavitelia a dodali, že Spojené štáty nepoužívajú jedlo ako prostriedok na vyjednávanie. Zásielka však do Severnej Kórey dorazila len niekoľko dní po tom, čo režim Kim Čong-ila prišiel s dlhoočakávanou deklaráciou o vzdaní sa jadrových aktivít a odpálil chladiacu vežu vo svojom najznámejšom nukleárnom komplexe Jongbjon. Washington výmenou za tieto kroky zrušil niektoré ekonomické sankcie voči tejto ázijskej krajine a vyhlásil, že Severnú Kóreu vyškrtne zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus.
Severokórejská vláda súhlasila s humanitárnou pomocou v piatok, informovala WFP. V ten istý deň odpálila spomínanú dvadsať metrov vysokú chladiacu vežu, ktorá sa všeobecne považuje za najviditeľnejší symbol severokórejského jadrového programu.
Americké zásielky jedla pomôžu potravinovému programu OSN zintenzívniť svoje operácie a nakŕmiť viac ako 5 miliónov ľudí. Samotní Američania prerozdelia 100 000 ton jedla v dvoch severozápadných provinciách, WFP následne zvyšných 400 000 ton. USA je najväčším dodávateľom humanitárnej pomoci v rámci súčasného programu WFP v Severnej Kórei. Doteraz poukázala americká administratíva tejto chudobou a hladom zmietanej krajine pomoc vo výške 38,6 milióna amerických dolárov.
Navýšenie americkej pomoci prichádza po viacerých varovaniach zo strany OSN, že situácia v Severnej Kórei začína byť kritická. Počas hladomoru v 90-tych rokoch zahynuli v krajine dva milióny ľudí.