PEKING 30. júna (SITA/AFP) - Otázku dodržiavania ľudských práv otvorila v pondelok v Číne americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová, ocenila však rozhodnutie čínskych predstaviteľov rokovať s vyslancami tibetského dalajlámu. Na stretnutí s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom a rezortným kolegom Jangom Ťie-čchiaom v Pekingu Riceová kritizovala väznenie disidentov ako aj kontrolu komunistickej strany nad internetom. Podľa mediálnych správ v Číne zadržali už desiatky bloggerov za kritiku vlády. Agenda rokovaní zahŕňala aj krízu v Zimbabwe, severokórejský jadrový program, klimatické zmeny ako aj ekonomické problémy sveta.
V súvislosti so situáciou v Tibete, ktorý v marci zažil mohutné nepokoje ostro potlačené čínskymi jednotkami, Riceovú vyjadrila optimizmus ohľadom plánovaným stretnutí čínskych a exilových tibetských predstaviteľov. Zároveň pripomenula, že USA zásadne nesúhlasia s čínskym tvrdením, že dalajláma bojuje za nezávislosť tejto himalájskej krajiny. "Dalajláma je osobnosť so značnou morálnou autoritou. Osobnosť, ktorá odmieta násilie. Nesnaží sa o politickú nezávislosť," vyhlásila.
Riceová pricestovala do Číny v nedeľu z Južnej Kórey v rámci cesty po ázijských krajinách, počas ktorej navštívila aj Japonsko. Najprv pristála v hlavnom meste provincie Si-čchuan, ktorú zasiahlo v máji ničivé zemetrasenie. Spojené štáty sa zapájajú do medzinárodného úsilia o zmiernenie následkov zemetrasenia z 12. mája, ktoré si v Číne vyžiadalo okolo 88 tisíc mŕtvych a nezvestných a ďalších päť miliónov ľudí pripravilo o domovy.