Brusel 29. júna (TASR) - Krízovým summitom v dôsledku odmietnutia Lisabonskej zmluvy írskymi voličmi vyvrcholilo polročné slovinské predsedníctvo v Európskej únii a dôsledky írskeho "nie" budú sprevádzať aj Francúzov, ktorí sa na čelo EÚ postavia 1. júla. Šéfom Európskej rady sa tak na pol roka stane francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, zatiaľ čo zasadnutia ministrov zahraničných vecí bude viesť šéf francúzskej diplomacie Bernard Kouchner.
Francúzsko bude únii predsedať na konca decembra. Do predsedníckeho kresla následne zasadne Česká republika, ktorá bude po Slovinsku druhou predsedníckou krajinou spomedzi nových členských štátov.
PRIORITY
Hoci si Sarkozy pôvodne stanovil ambicióznu agendu zameranú na problematiku imigrácie, klimatické zmeny, obrannú politiku, poľnohospodárstvo či Stredomorskú úniu, veľa úsilia budú musieť Francúzi venovať práve hľadaniu východiska zo situácie, v ktorej sa EÚ ocitla po tom, ako Íri v polovici júna odmietli Lisabonskú zmluvu. Tá má zreformovať európske inštitúcie a urobiť úniu efektívnejšou, pričom do platnosti musí vstúpiť po skončení ratifikačného procesu vo všetkých členských krajinách ešte pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu. Francúzi sa tak budú musieť snažiť o hľadanie kompromisného riešenia. Šéfovia najväčších parlamentných frakcií, socialista Martin Schulz a ľudovec Joseph Daul, vyjadrili presvedčenie, že francúzske predsedníctvo vyvedie úniu z terajšej krízy.
Na Francúzov čaká aj klimatický a energetický balíček predložený Európskou komisiou, ktorého cieľom je zredukovať do roku 2020 emisie oxidu uhličitého (CO2) o 20 percent a zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov rovnako o 20 percent. Francúzska vláda chce zároveň využiť svoje predsedníctvo na propagáciu výhod jadrovej energie, ktorú niektoré členské krajiny odmietajú, zatiaľ čo iné ju považujú práve za jeden zo spôsobov ako čeliť klimatickým zmenám.
V oblasti imigrácie chce Sarkozy pokročiť smerom k spoločnej európskej migračnej a azylovej politike. Navrhovaný pakt má viesť k sprísneniu pravidiel pre ilegálnych imigrantov, vrátane ich rýchlejšieho odsunu a takisto sa má dosiahnuť dohoda medzi členskými krajinami v súvislosti s tzv. modrou kartou určenou pre kvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín. Časť navrhovaného francúzskeho paktu bude zrejme predmetom nesúhlasu zo strany niektorých krajín, ako Španielsko, ktoré v uplynulých rokoch vo veľkej miere podporilo legalizáciu ilegálnych imigrantov. S takýmto postupom Sarkozy nesúhlasí.
V súvislosti s európskou bezpečnostnou a obrannou politikou je zámerom Sarkozyho posilnenie spoločnej vojenskej kapacity Európskej únie, ktorá má by schopná konať v tejto oblasti samostatne, či v úzkej spolupráci so Severoatlantickou alianciou. Francúzsko by chcelo spoločnú európsku zásahovú jednotku, zdieľanú techniku, ako aj zriadenie spoločného európskeho veliteľského štábu v Bruseli. Proti týmto plánom sa však ozvali hlasy tvrdiace, že by sa vytvorila dvojitá štruktúra EÚ-NATO. Takisto sa poukazuje na to, ako by takéto kroky vnímali Íri, keďže jedným z dôvodov írskeho "nie" boli práve obavy Írov o svoju neutralitu.
Francúzske predsedníctvo sa tiež chce snažiť dosiahnuť dohodu na revízii spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky. V rámci debaty o tomto tzv. health-checku sa bude venovať pozornosť aj zvyšujúcim sa cenách potravín a zaisteniu potravinovej bezpečnosti.
LOGO
Logom francúzskeho predsedníctva je zástava, ktorej polovicu tvorí bielo-modro-červená zástava Francúzska a druhú polovicu zástava Európskej únie. Logo má predstavovať silu, ako aj jednotu Francúzska a EÚ, pričom je súčasne symbolom záväzku Paríža pracovať v európskom záujme.
PROGRAM
Program francúzskeho predsedníctva odštartuje 1. júla vo francúzskej metropole stretnutím Európskej komisie s francúzskou vládou. Nasledovať bude množstvo podujatí na rozličných úrovniach. Vrcholmi predsedníctva budú dva bruselské summity - 15.-16. októbra a a 11.-12. decembra.
Oficiálne zasadnutia Rady EÚ sa budú konať tradične v Bruseli, okrem októbra, keď sa ministri stretávajú v Luxemburgu. Ďalšie podujatia sa uskutočnia vo viacerých francúzskych mestách vrátane Cannes, Marseille či Avignonu. Rozpočet na polročné predsedníctvo Francúzi vyčíslili na 190 miliónov eur.
ĎALŠIE INFORMÁCIE
Všetky dôležité informácie, kalendár podujatí, tlačové správy a dokumenty, vyhlásenia predsedníctva k aktuálnym udalostiam vo svete, ako aj pokyny pre novinárov týkajúce sa akreditácie na jednotlivé podujatia sú na oficiálnej internetovej stránke predsedníctva www.eu2008.fr, ktorá bude plne funkčná od 1. júla.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar