Peking 24. apríla (TASR) Bezpečnostné opatrenia na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) dnes výrazne posilnili, aby zabránili očakávaným protestom členov zakázanej sekty Fa-lun-kung.
Na stredu totiž pripadne výročie demonštrácie z 25. apríla 1999, keď sa na protest proti zatknutiu vodcov hnutia uskutočnila v Pekingu masová demonštrácia za účasti 10.000 stúpencov sekty. Bolo to najväčšie protestné zhromaždenie v Číne od študentských prodemokratických demonštrácií v roku 1989, pri ktorých podľa čínskeho Červeného kríža zahynulo približne 2600 ľudí a ďalších 7000 utrpelo zranenia.
Po obvinení, že sekta Fa-lun-kung sa spomínanou masovou demonštráciou snažila zvrhnúť komunistický režim, ju v júli 1999 prezident Ťiang Ce-min formou dekrétu zakázal. V októbri toho istého roku parlament prijal zákon, ktorým hnutie Fa-lun-kung i ďalšie sekty zakázal, pričom vyzval súdy, prokuratúry a políciu, aby dávali pozor na aktivity siekt a v súlade so zákonom proti nim rázne zakročili.
Napriek rozsiahlym represiám sa členom sekty sporadicky darí zísť sa na hlavnom pekinskom námestí a usporiadať aspoň krátky protest. Dnes sa to napríklad poradilo skupine žien, ktoré však polícia vzápätí legitimovala a jednu z nich predvolala na policajnú stanicu na výsluch.
Demonštrácie členov sekty poľavili pod vplyvom šoku z januárového pokusu piatich aktivistov sekty o upálenie. Podľa hovorcu sekty, ktorej sídlo sa nachádza v Hongkongu, mnohí adepti na prijatie do sekty zmenili štýl protestu proti represiám režimu a dávajú prednosť roznášaniu letákov alebo nočnému vylepovaniu plagátov na budovy.
Od zákazu sekty v roku 1999 bolo do pracovných táborov na prevýchovu poslaných do 10.000 jej členov alebo sympatizantov a asi 600 ich bolo odsúdených na tresty odňatia slobody až do 18 rokov. Demonštrácie a "narušovanie verejného poriadku" sú podľa nového zákona trestané tromi až siedmimi rokmi odňatia slobody. Väzenie hrozí aj osobám usvedčeným z tlačenia a rozširovania publikácií so zavádzajúcimi informáciami.
Hnutie Fa-lun-kung, ktorého učenie je zmesou buddhizmu, taoizmu, meditácií a jógy, uvádza, že len v samotnej Číne má 80 miliónov členov a na celom svete až do stovky miliónov. Čínski komunisti však tvrdia, že toto číslo je značne prehnané a hovoria o dvoch miliónoch vo svojej krajine.