Tokio 29. júna (TASR) - Krajiny skupiny G8 zvažujú, že budú investovať viac než desať miliárd dolárov ročne do podpory nových technológií pre znižovanie emisií oxidu uhličitého. Informovali o tom dnes japonské noviny Nikkei.
Návrh vyhlásenia o ekonomických otázkach, pripravený pre summit G8, ktorý sa bude konať 7.-9. júla v Japonsku, hovorí okrem iného o financovaní výskumu projektov zachytávania a skladovania oxidu uhličitého (CCS). Išlo by o jedno z opatrení v rámci cieľa zníženia globálnych emisií skleníkových plynov o polovicu do roku 2050.
Návrh zahŕňa tiež dohodu o stanovení dočasných národných cieľov redukcie emisií pre obdobie rokov 2020-2030, čo je podľa ekologických aktivistov i Európskej únie dôležitý krok, uviedol japonský denník. Konkrétne čísla však predbežný dokument neobsahuje.
Lídri G8 majú vyjadriť veľké znepokojenie nad rastúcimi cenami ropy. V súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami potravín by podľa návrhu vyhlásenia mali ich krajiny poskytnúť pomoc rozvojovým štátom s cieľom zvýšiť potravinovú produkciu. Vyslovia sa tiež proti obmedzeniam exportu potravín zavedenom vo viacerých produkujúcich krajinách, uviedol Nikkei.
Podľa novín Asahi Šimbun by sa krajiny G8 mohli okrem toho dohodnúť na pripravenosti uvoľniť v časoch potravinovej krízy obilniny z národných a súkromných zásob.
Japonský premiér Jasuo Fukuda tento mesiac na potravinovom summite OSN prisľúbil, že Tokio uvoľní na svetový trh najmenej 300.000 ton uskladnenej dovezenej ryže s cieľom zmierniť globálnu potravinovú krízu. Vyzval zároveň na podobné kroky iných krajín.
Správu priniesla agentúra Reuters.