Washington 28. júna (TASR) - Spojené štáty americké a Európska únia sú blízko k uzavretiu kontroverznej dohody, ktorá umožní výmenu rozsiahleho okruhu dôverných osobných údajov medzi pracovníkmi rezortov bezpečnosti, píšu v dnešnom vydaní noviny New York Times.
Vyjednávači, ktorí sa stretávajú od februára 2007, sa dohodli na znení väčšiny z 12 hlavných bodov "zaväzujúcej medzinárodnej dohody", uviedli noviny s odvolaním sa na vnútornú správu, ktorú získali.
Dohoda umožní okrem iného európskym vládam a spoločnostiam vymieňať si legálne s USA dôverné informácie vrátane údajov o transakciách, realizovaných platobnou kartou, realizovaných cestách či stránkach pozeraných zvyčajne konkrétnym človekom na internete.
Záruky ochrany súkromia sú však spornými bodmi dohody, píšu americké noviny. Nevyriešené napríklad zostáva, či ľudia s trvalým bydliskom v EÚ budú môcť žalovať vládu USA za to, akým spôsobom bude narábať s ich osobnými údajmi. Americké zákonodarstvo totiž neumožňuje cudzincom žalovať americkú vládu za spôsobenú škodu v takýchto prípadoch.
Na dohode pracujú vyjednávači z amerických ministerstiev vnútra, spravodlivosti a zahraničných vecí spolu s partnermi z EÚ.
V marci uzavreli USA a Nemecko bilaterálnu dohodu u uľahčení automatickej výmeny údajov o podozrivých z terorizmu. Prelomová dohoda, považovaná za vzorovú pre podobné dohody medzi USA a ďalšími členskými krajinami EÚ, sa vzťahuje okrem iného na výmenu odtlačkov prstov a DNA podozrivých.
Vlani EÚ a USA po zložitom vyjednávaní uzavreli kontroverznú dohodu o výmene kľúčových údajov o medzinárodných cestujúcich. Washington vyžadoval informácie v rámci posilnenia bezpečnostných opatrení po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.
Informovali o tom tlačové agentúry DPA a Reuters.