Paríž 26. júna (TASR) - Kritici francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho ho dnes obvinili z upevňovania moci nad médiami po tom, ako oznámil, že plánuje vymenovať šéfa verejnoprávnej televízie sám.
Plány, oznámené v stredu ako súčasť reformy verejnoprávnej spoločnosti France Télévisions, majú nahradiť vymenúvanie prezidenta spoločnosti nezávislou audiovizuálnou radou CSA. Reforma má priniesť tiež zákaz vysielania reklamy, čo je podľa kritikov darček súkromným televíziám podnikateľov blízkych prezidentovi.
"France Sarkovision", uviedli v titulku na prvej strane ľavicové noviny Libération.
Sarkozy si priateľstvom s mediálnymi magnátmi ako sú Vincent Bolloré, Arnaud Lagardére či Martin Bouygues už vyslúžil obvinenia z neprimeraného vplyvu na médiá a obsadzovanie hlavných postov v nich. Kritici tiež poukazujú na prezidentovi naklonené spravodajstvo médií ako sú Bouyguesova TF1 - najväčšia francúzska súkromná televízia - alebo Lagardérov týždenník Paris Match.
Najnovší návrh vyvolal porovnávanie so situáciou v Taliansku, kde premiér Silvio Berlusconi kontroluje vlastné súkromné televízne stanice i verejnoprávnu vysielaciu spoločnosť RAI.
Denník Le Monde konštatoval, že na rozdiel od Berlusconiho nemá Sarkozy prostriedky na to, aby si kúpil televízie, "o ktorých sníva". "Namiesto toho sa rozhodol prevziať nad nimi kontrolu ohromujúcim spojením brutality a cynizmu," píše sa v komentári.
Aj medzi stúpencami Sarkozyho sa objavilo znepokojenie nad krokom, ktorý podľa viacerých kritikov môže zaviesť Francúzsko späť do čias niekdajšej štátnej vysielacej spoločnosti ORTF, priamo kontrolovanej ministerstvom informácií.
Minister pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet pre televíziu Canal Plus dnes povedal, že navrhovaný postup "zaváňa začiatkami piatej republiky, čomu by sa možno bolo lepšie vyhnúť".
Premiér Francois Fillon návrh obhajoval s tým, že ukončí "pokrytecký systém, ktorý nikdy nebol nezávislý". Ministerka kultúry Christine Albanelová odmietla tvrdenia o prevzatí kontroly nad verejnoprávnou televíziou vládou s tým, že parlament a CSA budú mať právomoc kontrolovať vymenúvané osoby.
Správu priniesla agentúra Reuters.