Londýn 26. júna (TASR) - Spojené štáty americké po vyše 50 rokoch stiahli svoje jadrové zbrane z Veľkej Británie. Informovala o tom dnes Federácia amerických vedcov (FAS), ktorá skúma americký nukleárny arzenál.
Americké jadrové bomby umiestnili na leteckú základňu Lakenheath vo východoanglickom grófstve Suffolk v roku 1954. Ich odvoz nebol oficiálne oznámený, potvrdili ho však viaceré zdroje, uviedol autor správy Hans Kristensen. Britské ministerstvo obrany sa odmietlo k záležitosti vyjadriť.
Ak USA skutočne svoje jadrové bomby odviezli z Británie, v Európe ich majú už len na šiestich základniach v Belgicku, Nemecku, Holandsku, Taliansku a Turecku. Väčšina z nich je umiestnená na tureckej leteckej základni Incirlik a talianskej základni Aviano, napísal Kristensen.
Bomby umiestnené na leteckých základniach a zhadzované z lietadiel sú v súčasnosti oveľa menej významnou súčasťou nukleárneho arzenálu USA než v minulosti. Nahradili ich prevažne jadrové hlavice rakiet. Vzhľadom na prítomnosť amerických atómových zbraní však bola základňa Lakenheath desaťročia terčom britských protestujúcich.
Na vrchole studenej vojny mali Spojené štáty v Európe viac ako 7000 jadrových zbraní. Väčšinu z nich Washington z kontinentu stiahol začiatkom 90. rokov, pričom Kristensen odhaduje ich súčasný počet na menej než 240.
Podľa autora správy je však "hádankou", prečo USA a NATO verejne neoznámili stiahnutie týchto zbraní z Británie v čase, keď sa s Ruskom sporia v otázke znižovania počtu zbraní.
Správu priniesla agentúra Reuters.