Peking 26. júna (TASR) - Čína povolila zahraničným turistom navštíviť Tibet prvýkrát od násilných protivládnych zhromaždení, ktoré prepukli v nepokojnom autonómnom regióne v marci. Informáciu dnes priniesol denník China Daily.
Počas vzbury zo začiatku marca, ktorú začali budhistickí mnísi protestnými pochodmi v uliciach tibetskej metropoly Lhasa na počesť 49. výročia neúspešného povstania proti čínskej vláde, zahynulo 19 ľudí a 623 ďalších osôb utrpelo zranenia. Uvádzala to oficiálna čínska správa.
Odvtedy sa situácia v regióne stabilizovala a prvým zahraničným novinárom povolili vstup do regiónu 20. júna.
Prví dvaja zahraniční turisti, ktorí prišli do Lhasy v stredu, boli zo Švédska a štyria turisti zo Singapuru pricestujú v nedeľu, uviedol denník China Daily.
V roku 2007 navštívili Tibet celkovo štyri milióny turistov, ktorí priniesli miestnemu turistickému priemyslu približne 700 miliónov dolárov (13,51 miliardy Sk). Po marcových vzburách však počet návštevníkov klesol o 76 percent.
Peking obviňuje zo zorganizovania nepokojov dalajlámu, laureáta Nobelovej ceny mieru. On však obvinenie odmieta.
Čínske potlačenie protestov ostro kritizoval Západ. Niektorí lídri vyzvali na bojkot otváracieho ceremoniálu letných olympijských hier v auguste v Pekingu, ak sa Čína nedohodne na uskutočnení rozhovorov s dalajlámom.
Čínske úrady a vyslanci tibetského exilového duchovného vodcu sa stretli v máji v Číne. Nedosiahli síce dohodu o budúcnosti čínskej vlády v Tibete, ale dohodli sa na neskoršom obnovení rokovaní.
Dalajláma, ktorý ušiel z Tibetu v roku 1959, opakovane vyhlasuje, že sa snaží o väčšiu autonómiu Tibetu, a nie o nezávislosť od Číny.
Informácie priniesli ruské tlačové agentúry.