Peking 24. apríla (TASR) - Čína dnes vyjadrila vážne znepokojenie v súvislosti s plánovaným predajom moderných amerických zbraní Taiwanu, ktorý podľa Pekingu zvýši napätie v oblasti.
"Čína je stále neoblomne proti predaju zbraní Taiwanu a je rozhodne proti predaju sofistikovaných zbraní ako torpédoborce triedy Kidd, dieselových ponoriek a lietadiel P-3," vyhlásila dnes v Pekingu hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Čang Čchu-jue v prvej oficiálnej reakcii na ponuku USA.
V relatívne umiernenom vyjadrení hovorkyňa na pravidelnom brífingu pred novinármi povedala, že Peking si "vyhradzuje plné právo na ďalšie akcie". Ako dodala, Čína s vážnym znepokojením sleduje správy súvisiace s predajom zbraní, vláda USA však oficiálne svoj postoj nevyjadrila.
"Ak USA nebudú rešpektovať predstavy Číny, pôjde o vážne porušenie čínskej suverenity, hrubý zásah do vnútorných záležitostí Číny a zvýšia napätie nad Taiwanskou úžinou," vyhlásila hovorkyňa.
Podľa vysokých amerických predstaviteľov USA Taiwanu predajú štyri torpédoborce triedy Kidd, 12 protiponorkových lietadiel P-3 a Tchaj-peju pomôžu pri nákupe ôsmich dieselových ponoriek. Ide o najväčší balík zbraní pre Taiwan za uplynulých desať rokov, ktorý po prvý raz obsahuje aj ponorky. Čínska hovorkyňa vyhlásila, že naplnením plánov USA vážne porušia tri spoločné čínsko-americké komuniké, hlavne o postupnom obmedzení predaja zbraní Taiwanu z roku 1982.
Pôvodne sa hovorilo aj o predaji špičkového protiraketového systému Aegis, prezident USA George W. Bush však podľa nemenovaných predstaviteľov túto požiadavku, aspoň zatiaľ, odmietol.
Vo vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom došlo k zvýšeniu napätia po tom, čo americké špionážne lietadlo EP-3 1. apríla nad Juhočínskym morom kolidovalo s čínskou stíhačkou. Peking síce po 11 dňoch prepustil 24 členov posádky, lietadlo, ktoré núdzovo pristálo na ostrove Chaj-nan, však stále zadržiava. Kritiku Číny minulý týždeň vyvolalo aj udelenie víza na návštevu USA taiwanskému exprezidentovi Li Teng-chuejovi.
Podľa profesora Wu Sin-poa z Centra pre americké štúdie na šanghajskej univerzite Čína považuje pomoc USA pri nákupe ponoriek Taiwanu za prekročenie strategickej červenej línie a v rámci odvetného kroku prijme rýchle a konkrétne opatrenia, ktoré nebudú mať len symbolický charakter.
"Myslím, že dôjde - a to veľmi skoro - k určitým podstatným akciám. Zatiaľ nemôžem identifikovať špeciálne oblasti, ale tieto akcie dajú Spojeným štátom prenikavo pocítiť cenu ich správania sa v tejto otázke a pripomenú im relatívne zisky alebo straty taiwanskej politiky," povedal Wu pre agentúru Reuters.
Rozhodnutie Busha vyškrtnúť zo zoznamu systémy Aegis a PAC-3 podľa čínskeho profesora Peking neutíšia.
Jan Sue-tchong, výkonný riaditeľ Centra pre zahraničnú politiku univerzity v Tchsinh-chua vyhlásil, že Washington systém Aegis "využil ako blufovaciu kartu" s cieľom predať Taiwanu iné zbrane, hlavne ponorky.
Podľa Jana, Peking "sa má skutočne čoho obávať". "Ak Taiwan vyhlási nezávislosť, môže to vyvolať domino efekt - podobne ako v Sovietskom zväze - a Čína sa zrúti. Máme tu secesionistické hnutia v Sin-ťiangu a v Tibete," vyhlásil.
Predaj zbraní Taiwanu bude podľa Jana politicky znamenať, že Bushova administratíva už neuvažuje o strategickej spolupráci s Čínou. "Hospodárske americko-čínske vzťahy sa budú naďalej rozvíjať, ale v bezpečnostnej oblasti budú stále horšie," dodal.
Nemenovaný západný diplomat dodal, že Čína sa v prípade predaja zbraní Taiwanu vyhne "zrejmým a výrazným odvetným krokom" a môže sa napríklad zamerať na vojenskú a technologickú pomoc krajinám Blízkeho východu, v oblastiach, kde by technicky neporušila žiadnu dohodu o nešírení zbraní. Touto spoluprácou by mohli v dlhodobej perspektíve zvýšiť tlak na USA.
Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) vo februári oznámila, že Čína začiatkom roku 2000 poskytla výraznú podporu pakistanskému raketovému programu. Okrem toho čínske firmy predali s raketami súvisiaci tovar Iránu, Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) a Líbyi.