Aktivistov zadržali 27. mája po tom, čo sa zúčastnili na menšej demonštrácii proti vládnej junte, ktorá sa rozhodla predĺžiť domáce väzenie nositeľke Nobelovej ceny za mier o ďalší rok. Su Ťij vo svojom dome v Rangúne strávila v úplnej izolácii už 12 rokov.
"Povedali sme im (demonštrantom), že sa môžu zúčastniť na proteste len vtedy, ak neohrozia štátny pokoj a mier," povedal šéf polície Khin Yee pred oslavou Medzinárodného dňa OSN proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu v hlavnom meste Nepjito. "Ich skutky však ohrozili pokoj a mier, napriek tomu, že sme im to zakázali," povedal. "Preto sme ich vypočúvali a pýtali sa, prečo to urobili. Neboli zatknutí. Boli len vypočutí," povedal Khin.
Šéf polície tiež informoval o vyhostení šiestich novinárov, ktorí sa do krajiny dostali na turistické víza a informovali o cyklóne Nargis. "Niektorí ľudia vstúpili do krajiny na turistické víza a nesprávali sa ako turisti," povedal. "Niektorí ľudia prekračujú hranice ich novinárskej práce. Tí, ktorí ich prekračovali, boli vyhostení. V skutočnosti by sme voči nim mali podniknúť právne kroky, ale nič sme neurobili," dodal Khan. Polícia mená vyhostených novinárov nezverejnila.