Štrasburg 25. júna (TASR) Rada Európy dnes vymenovala Švajčiara Dicka Martyho za osobitného vyšetrovateľa, ktorý preverí tvrdenia o údajnom obchodovaní s orgánmi v Kosove.
Závažné obvinenia sa objavili v knihe bývalej žalobkyne haagskeho tribunálu Carly del Ponte, v ktorej sa venuje únosom asi 400 Srbov a ich osudom po prepravení do Albánska v roku 1999. Marty vypracuje správu, ktorú následne predstaví Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy.
Škandál okolo údajného pašovania orgánov unesených kosovských Srbov vypukol začiatkom tohto roka po zverejnení knihy del Ponte pod názvom Lov: Vojnoví zločinci a ja.
Exprokurátorka v nej uviedla, že približne 400 kosovských Srbov po skončení kosovského konfliktu a bombardovania NATO v júni 1999 uniesli a následne prepravili do Albánska, kde im odobrali orgány. Predávali ich zahraničným priekupníkom po celom svete.
O vyšetrovanie týchto obvinení požiadala premiérov Kosova a Albánska aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), avšak tí na výzvu nereagovali. Priština namiesto toho obvinila del Ponte z "podkopávania kosovskej štátnosti".
Obvinenia bývalej hlavnej žalobkyne sa pritom týkajú aj podozrení, podľa ktorých albánski lekári v odľahlých dedinách na severe krajiny odoberali životne dôležité orgány zajatcom s vedomím a priamym podielom lídrov vtedajšej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) a následne ich predávali na čiernom trhu. Podľa srbských médií zarobil na tomto obchode milióny dolárov práve súčasný kosovský premiér Hashim Thaci.
Podľa del Ponte preverili vyšetrovatelia OSN niekoľko domov na severe Albánska a objavili "určité zdravotnícke príslušenstvo", ktoré by sa mohlo dať do súvislosti s operáciami na odstraňovanie orgánov.
Vyšetrovanie prípadu medzitým začala aj srbská prokuratúra. Došla k indíciám, že do nelegálnych aktivít boli zapojení aj vtedajší predstavitelia misie OSN v Kosove (UNMIK). Na jej čele bol v tom čase súčasný minister zahraničných vecí Francúzska Bernard Kouchner.
Informovala tlačová agentúra TANJUG.