BRATISLAVA 24. júna (SITA) - Taliansko a Veľká Británia nepostupujú voči korupcií tak agresívne, ako by bolo potrebné. Tvrdí to správa Amnesty International (AI), ktorá sa venuje výskumu boja proti korupcii v 34 krajinách sveta. Medzi štyri najhoršie krajiny v tejto súvislosti sa okrem Talianska a Británie zaradilo i Japonsko a Kanada. Správa, ktorú organizácia zverejnila v utorok v Berlíne, kritizuje najmä nedostatočne razantný prístup k vyšetrovaniu korupcie na národnej úrovni a v národných spoločnostiach.
Správa AI poukazuje najmä na snahy poškodzujúce voľnú súťaž pri získavaní medzinárodných zakázok v kritizovaných krajinách. S týmto pohľadom sa rovnako stotožňuje aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá prevzala vedúcu úlohu pri monitorovaní korupcie na národnej a regionálnej úrovni.
AI uvádza, že v Taliansku, Japonsku, Veľkej Británii a Kanade sa neobjavili "prakticky žiadne vyšetrovania, alebo len veľmi ojedinelé", čo predstavuje zlý príklad pre ostatné krajiny. "Ak tieto krajiny zaostávajú v plnení si povinností, tak podkopávajú snahy ostatných," povedal expert Amnesty International Max Dehmel. Správa poukazuje najmä na rozhodnutie britských orgánov, ktoré pozastavili vyšetrovanie údajnej korupcie veľkej národnej armádnej spoločnosti
Na opačnom póle sú podľa rovnakej správy Nemecko a Spojené štáty americké, ktoré sú na čele v aplikácií antikorupčných dohôd OECD a proti korupcii bojujú podľa AI úspešne.