Varšava 24. júna (TASR) - Počas dnešného vyhlasovania rozsudku, ktoré vysielala poľská televízia, vyslovil odvolací súd konečný verdikt nad osudom 14 policajných príslušníkov, podieľajúcich sa v roku 1981 na krvavom komunistickom potlačení hnutia Solidarita. Väčšinu trestov súd ešte zvýšil.
Proti rozsudku sa už nemožno odvolať. "Uzatvoril knihu udalostí, ktoré mali tragické následky, udalostí, ktoré priniesli obetiam smrť alebo zmrzačenie a aj utrpenie ich milovaným," uviedol predsedajúci sudca Waldemar Szmidt pri vyhlasovaní verdiktu. "Sláva tým, ktorí padli, lebo padli za správnu vec. Trest pre tých, ktorých vinu možno neodškriepiteľne dokázať," povedal ďalej sudca.
Rozsudok súdu v juhopoľskom banskom centre Katowice ukončuje 15 rokov trvajúci prípad, ktorý pozostával z troch súdnych procesov s bývalými policajnými príslušníkmi. Regionálny súd oslobodil policajtov od obvinení v roku 1997 aj v roku 2001, ale odvolací súd zrušil oba verdikty z procesných dôvodov.
Súd v máji 2002 odsúdil policajtov za zastrelenie deviatich baníkov a za spôsobenie zranení ďalším 25 baníkom počas protestov 25. decembra 1981 v baniach Wujek a Manifest Lipcowy.
Obete patrili k niekoľkým stovkám pracovníkov, ktorí sa zabarikádovali v baniach na protest proti vyhláseniu výnimočného stavu 13. decembra 1981 a proti uväzneniu vodcov odborov Solidarita. Zastrelení boli medzi prvými 100 obeťami v období platnosti výnimočného stavu, ktorý sa skončil v júli 1983. Komunistická vláda chcela výnimočným stavom potlačiť hnutie Solidarita.
Policajti sa bránili, že strieľali ponad hlavy demonštrantov a že za úmrtia a zranenia sú možno zodpovední vojaci armády, ktorí tam boli tiež.
Katowický odvolací súd znížil trest policajnému veliteľovi Romualdovi Cieslakovi z 11 rokov väzenia na šesť. Práve on nariadil streľbu do baníkov.
Súd však zvýšil tresty pre 11 policajných príslušníkov o rok na 3,5 roka väzenia. Dvom policajtom zvýšil trest z troch rokov na štyri roky väzenia. Súd zrušil rozsudok jednému policajtovi a vrátil jeho prípad na nižší súd. Dôvody súdu týkajúce sa zmien rozsudkov zatiaľ nie sú známe.
Po páde komunizmu v roku 1989 Poľsko trestne stíhalo za zločiny spáchané počas komunistickej vlády nižšie postavených funkcionárov, ale neodsúdilo žiadnych bývalých najvyšších predstaviteľov.
Ešte sa očakáva verdikt z obnoveného súdneho pojednávania s generálom Czeslawom Kiszczakom, ktorý bol v čase streľby ministrom vnútra a dal policajtom oprávnenie strieľať do demonštrujúcich baníkov.
Solidarita pomohla v roku 1989 pokojnou cestou zvrhnúť komunistický režim v Poľsku.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.
2 jam bar