Londýn/Bratislava 24. júna (TASR) - Organizácia Amnesty International (AI) dnes opätovne kritizovala európske krajiny za spoluúčasť na americkom programe tajného zadržiavania a prevážania väzňov v rámci "vojny" proti terorizmu. Európa podľa AI musí napraviť svoje zlyhania a tieto podozrenia nezávisle vyšetriť.
Amnesty v novej správe o záležitosti upozornila, že európske vlády dodnes neprijali nijaké opatrenia umožňujúce nadnárodnú kontrolu spolupráce s americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA) pri realizácii nezákonných preletov. Nevyšetrujú ani podozrenia z porušovania základných práv, ktoré páchajú ich vlastní občania alebo ku ktorému dochádza na ich území.
"Európske vlády už pridlho popierajú alebo obchádzajú pravdu. Ich zapojenie do tajných prevozov väzňov a nezákonného zadržiavania je v ostrom rozpore s tvrdeniami o tom, že sú v boji proti terorizmu zodpovednými aktérmi," uviedla AI.
Organizácia sídliaca v Londýne konštatovala, že štáty majú právo prijať všetky zákonné opatrenia na ochranu obyvateľov pred teroristickými útokmi. Podpora nelegálnych prevozov ľudí do krajín, kde sú vystavení mučeniu, svojvoľnému zadržiavaniu a "zmiznutiam", však značne oslabuje vládu zákona a zrádza nielen európske hodnoty a medzinárodné právo, ale aj samotné obete teroristických činov.
Správa dokumentuje viacero prípadov, v ktorých podľa nej boli európske štáty - Británia, Nemecko, Taliansko, Švédsko, Macedónsko a Bosna - rôznou mierou zapojené do tajného programu CIA. Všetky obete, s ktorými sa výskumníci AI zhovárali, uviedli, že boli mučení alebo sa s nimi inak zle zaobchádzalo.
Zapojenie Slovenska do programu CIA Amnesty International nezistila. Zmieňuje sa však o Českej republike v súvislosti s prevozom dvoch väzňov, ako aj o Poľsku a Rumunsku v súvislosti s prevádzkovaním tajných zadržiavacích centier na ich území.
"Európski lídri musia zaujať jasné stanovisko proti spolupráci s americkou CIA v programe nezákonných prevozov väzňov. Zapieranie a obštrukcie kladené súdnej či parlamentnej kontrole musí nahradiť nezávislé, nestranné a efektívne vyšetrovanie," dodáva AI.
TASR o tom informovala Amnesty International Slovensko.