Primátor Berlína Klaus Wowereit si na radnici prevzal symbolicky prvý exemplár "chleba z hrozienkových bombardérov", ktorý nesie názov podľa prezývky spojeneckých lietadiel, zásobujúcich obyvateľov západnej časti Berlína počas blokády.
Tento chlieb sa bude ponúkať na predaj v celom rade obchodných prevádzok s pečivom, pričom 20 centov z každého balenia poputuje na konto charitatívnej organizácie Care.
Počas spomínanej blokády dostávali hladujúci Berlínčania potravinové balíčky Care, ktorých súčasťou boli mäso, múka, ryža, cukor alebo káva.
Veteránov, ktorí sa zaslúžili v tejto neľahkej etape novodobých dejín Berlína o vytvorenie unikátneho leteckého mostu, ocenia na štvrtkovej slávnosti vo Frankfurte nad Mohanom. Práve z tamojšieho amerického vojenského letiska štartovali stroje via Berlín. Na palube jedného z dobových strojov sa popoludní premiestni 18 žijúcich aktívnych svedkov tejto pomoci do Berlína, kde v piatok prijme primátor nemeckej metropoly všetkých, ktorí sa spolupodieľali na spomínanom leteckom moste.
V noci z 23. na 24. júna 1948 sa západný Berlín ocitol bez elektrickej energie. 24. júna potom sovietske jednotky prerušili všetky cestné, železničné i vodné spojenia s troma západnými sektormi mesta s cieľom vynútiť si stiahnutie západných Spojencov z nemeckej metropoly.
Už 26. júna začali Američania so zásobovaním mesta a jeho občanov-rukojemníkov zo vzduchu. Počas leteckého mosta, ktorý napriek prerušeniu blokády Sovietmi 12. mája 1949 zachovali spojenci až do 27. augusta, sa o zásobovanie vyše dvoch miliónov občanov Berlína starali nepretržite posádky celkove 300 lietadiel. Spojenci realizovali v rámci tohto projektu celkove okolo 277.000 letov, pri ktorých prepravili do mesta odtrhnutého od zvyšku sveta 2,3 milióna tony potravín, uhlia i pohonných hmôt.
Letecký most si však vyžiadal aj obete, celkove prišlo o život 78 ľudí, 31 občanov USA, 39 Britov a osem Nemcov, pripomína agentúra DPA.