Dnešný štrajk českých odborárov proti reformám nebol podľa ministrov českej vlády ani spontánny, ani celorepublikový. Tvrdia, že išlo o politickú akciu, ktorú riadila opozičná sociálna demokracia.
Vyplýva to z reakcií premiéra ČR Mirka Topolánka a niekoľkých ministrov jeho vlády na dnešné celodenné protesty zdravotníkov a na hodinový výstražný štrajk zamestnancov priemyslu, dopravy, školstva a čiastočne aj štátnej správy: na hodinu prerušili prácu aj zamestnanci niektorých katastrálnych úradov, Národného múzea a Národnej knižnice v Prahe.
"Zmysel tohto štrajku je politický a dosť dobre nechápem, prečo si niekto berie svojich spoluobčanov za rukojemníkov," reagoval vicepremiér a minister práce a sociálnych vecí Petr Nečas (ODS) a ďalej spochybnil aj výroky predsedu Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOZ) Milana Štěcha, že štrajk podporil až milión občanov, z toho jedna tretina prerušením práce.
"Dovolím si oprávnene pochybovať, že štrajku sa zúčastnilo 900.000 ľudí," dodal vicepremiér s tým, že aj keby to bola pravda, v krajine je päť miliónov zamestnancov a väčšina z nich neštrajkovala. Pochybnosti o tom, či odbory konali samostatne, má aj predseda koaličnej Strany zelených Martin Bursík. Predseda ČMKOZ je senátorom za ČSSD a odborová centrála kritizuje reformy vlády podobnými argumentmi a výrokmi ako sociálna demokracia.
Odborári v ČR majú obavy z dôchodkovej reformy, zvyšovania veku pre odchod do dôchodku, z rastu cien v dôsledku inflácie a poklesu príjmov po daňových reformách, ktoré platia od januára 2008. Veľké obavy - najmä medzi zamestnancami v zdravotníctve - vyvolávajú plány vlády na privatizáciu zdravotných poisťovní a transformáciu fakultných nemocníc na akciové spoločnosti, po ktorej by došlo k následnému odpredaju väčšinového štátneho podielu. Podľa kritikov tohto plánu, medzi ktorými je nielen opozícia, ale aj mnohí experti a univerzity, to ohrozí úroveň výchovy nových lekárov, ako aj poskytovanie lekárskej starostlivosti.
"Je to o nás bez nás, ale nepáči sa nám najmä to, že univerzity nebudú mať zásadný podiel na riadení chodu univerzitných nemocníc. Sme proti tomu, aby sa fakultné nemocnice privatizovali, aby z nich boli akciové spoločnosti, pretože cieľom akciovej spoločnosti je tvorba zisku - a to by v podstate mohlo ohroziť starostlivosť o pacientov," povedal exkluzívne pre TASR renomovaný český hematológ a onkológ, bratislavský rodák Pavel Klener.
Profesor Klener bol 12 rokov prorektorom Univerzity Karlovej a až do roku 2007 viedol pražský Ústav hematológie a transfúzie krvi, nepatrí medzi stúpencov reformných plánov ministerstva zdravotníctva. Podľa neho za transformáciou univerzitných nemocníc, ktoré tvoria rozľahlé areály a sú v Prahe na lukratívnych miestach, môže byť aj snaha vlády získať príjmy z predaja pozemkov. Len v prípade Všeobecnej fakultnej nemocnice na Karlovom námestí v Prahe odhaduje Klener hodnotu pozemkov na desiatky miliárd korún.
"Také nápady sa ozývajú už od polovice 90. rokov. Pána ministra (zdravotníctva Tomáša) Julínka som pýtal, či nejde o tie pozemky - pretože z mnohých miest som počul, že o ne ide - a pán minister to rezolútne poprel. Ale miesta sú to veľmi lukratívne a cena pozemkov dosahuje desiatky miliárd, takže sa nedivím, že developeri o túto lokalitu majú záujem," dodal.
Podľa odborárov sa do štrajku zapojilo až 900.000 zamestnancov. Ak by sa tieto údaje potvrdili, znamenalo by to, že odbory v Česku zorganizovali najväčší protivládny protest od roku 1989.
Štrajk v Česku sa dotkol aj vlakovej dopravy. Kvôli účasti Federácie strojvodcov na štrajku sa na 75 minút zastavili aj medzinárodné rýchliky smerujúce na a zo Slovenska.
Českí strojvodcovia sa rozhodli hodinový štrajk predĺžiť ešte o 15 minút, aby upozornili na bezpečnostné problémy na železnici. Federácia rušňovodičov nie je spokojná s priebehom vyšetrovania nedávnej vážnej nehody, pri ktorej zahynul ich kolega. Na vine je podľa nich nové traťové zabezpečovacie zariadenie, ktoré za istých okolností môže poslať vlak na obsadenú koľaj. Práve to sa podľa federácie stalo pri tragickej nehode, keď lokomotíva v plnej rýchlosti narazila do stojaceho osobného vlaku.
Ako prví začali už ráno štrajkovať zamestnanci niektorých veľkých nemocníc. Niekde má štrajk podobu víkendovej služby, inde ide iba o symbolickú podporu protireformných požiadaviek.
Už dvadsať minút pred 13.00 hodinou niekoľko desiatok členov Asociácie samostatných odborov pomocou balíkov slamy a vlastných tiel zablokovalo hlavnú dopravnú tepnu v Prahe - severojužnú magistrálu. O 13.00 hodine sa k štrajku pripojili zamestnanci v doprave, poštári, učitelia a aj časť štátnych zamestnancov.
Masová podpora štrajku, ale aj jeho krátke trvanie, zrejme obmäkčí zamestnávateľov, ktorí s protestom nesúhlasia. Proti štrajku vystupujú dokonca aj české odbory.
Tamojšia Konfederácia zamestnávateľských zväzov tvrdí, že nejde o zákonný štrajk, pretože "mieri proti vláde, ale postihuje firmy". Konfederácia preto šéfom odporučila neospravedlňovať štrajkujúcich zamestnancov, ale dohodnúť sa s nimi na voľne, či dovolenke. Ak to nevyjde, mohli by šéfovia štrajkovanie považovať za neospravedlnenú absenciu.