Washington 24. júna (TASR) - Americké ministerstvo obrany dnes informovalo, že miera násilia v Iraku vďaka prítomnosti jednotiek USA a lepšej koordinácie s irackou armádou klesla o 40-80 percent.
Štvrťročná správa, ktorú vyžaduje Kongres, ukázala prostredníctvom všetkých hlavných indikátorov vrátane počtu obetí z radov civilistov a vojakov pokles násilia, zároveň však varovala, že Irak je stále zraniteľný a trend poklesu násilia nie je nezvratný.
"Zásahy koaličných a irackých síl proti al-Káide v Iraku znížili schopnosti militantov napádať a terorizovať obyvateľstvo," píše sa v správe.
Americký prezident George W. Bush v januári 2007 nariadil vyslanie ďalších vojakov do Iraku a ich počet dosiahol vrchol začiatkom tohto roka, kedy mali Spojené štáty v krajine viac ako 160.000 vojakov. Niektoré jednotky sa začali vracať domov, posielanie vojakov sa ukončí v júli. Americkí velitelia v septembri zhodnotia situáciu a rozhodnú, koľko ďalších vojakov môže ísť domov.
Pentagon vyzdvihol aj úspech irackých bezpečnostných síl v boji proti šiitskym militantom, zatiaľ čo miestne spoločenstvá zaisťujú ochranu proti ďalším milíciám či teroristom.
"Vzájomný boj o moc a zdroje sa stáva menej násilným. Mnohí Iračania si teraz riešia svoje spory prostredníctvom dialógu a politického procesu a nie otvoreným konfliktom," uvádza sa v správe.
Správa hodnotí trojmesačné obdobie od marca do mája. Je to dobrá správa pre odchádzajúceho prezidenta Busha, ktorý vyzval amerických voličov a Kongres, aby boli trpezliví. Môže z nej profitovať aj nominant republikánov na prezidentské kreslo John McCain, ktorý podporil vyslanie ďalších vojakov do Iraku.
Demokratický kandidát Barack Obama uviedol, že vypracuje časový rozvrh pre stiahnutie jednotiek z Iraku a minimalizáciu prítomnosti USA v nepopulárnej vojne.