Viedeň 23. júna (TASR) - Libanonský premiér Fuád Siniura netají obavy z možnej destabilizácie jeho krajiny v súvislosti s pretrvávajúcimi zrážkami medzi ozbrojencami milícií moslimských náboženských frakcií sunnitov a alawitov v prístavnej štvrti mesta Tarábulus. Dal to najavo dnes na tlačovej konferencii vo Viedni, kde sa zúčastňuje na jednodňovej medzinárodnej konferencii o obnove severolibanonského utečeneckého tábora Nahr el-Bared.
"Odsudzujem akékoľvek uplatnenie násilia voči civilistom. Tieto činy podkopávajú stabilitu krajiny," vyhlásil predseda libanonskej vlády. Súčasne svoje stretnutie s predstaviteľmi médií využil na dôraznú výzvu na zachovanie multireligiózneho charakteru Libanonu, ktorý, ako zdôraznil, je v tomto smere ojedinelým na planéte a predstavuje akúsi "mozaiku, v ktorej nedominuje žiadna farba". Libanon je žijúcim dôkazom, že konflikt civilizácií nie je nevyhnutný, preto Siniura sa mieni podľa vlastných slov naďalej usilovať o to, aby jeho krajina zostala "oázou demokracie, otvorenosti a tolerancie".
Na otázky o najnovších podnetoch z Izraela, týkajúcich sa mierových rokovaní, reagoval libanonský premiér zdržanlivo. Poukázal pri tom na fakt, že Libanon je ešte stále obsadený Izraelom. Súčasne dodal, že by sa židovský štát mal stiahnuť z krajiny a pripustiť v inkriminovanej oblasti správu OSN až do dosiahnutia definitívnej dohody o hraničnej čiare v regióne, ktorý Izrael považuje za súčasť Sýrie.
Špičkoví predstavitelia arabskej politickej scény využili účasť na spomínanej konferencii v rakúskej metropole dnes na opätovnú kritiku Izraela.
Palestínsky premiér Salám Fajjád podmienil mierové riešenie v oblasti zastavením budovania židovských osád na okupovaných územiach. Ak by sa do konca roka 2008 podarilo nájsť riešenie, musí medzinárodné spoločenstvo zabezpečiť, aby Izrael tieto aktivity ukončil, podčiarkol predseda palestínskej vlády. Zároveň sa vyslovil za akceptovanie arabskej mierovej iniciatívy, ktorá predpokladá vznik palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom, zo strany Izraela. "Nadišiel čas nájsť riešenie palestínskej otázky," vyhlásil.
Na viac ako šesť desaťročí nevyriešenú problematiku palestínskych utečencov upozornil egyptský generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Ámr Músa. Za ponižujúci označil okupačný režim Izraela na palestínskych územiach a vyzval túto krajinu, aby postupovala v súlade so závermi blízkovýchodnej mierovej konferencie z amerického Annapolisu, doterajšími mierovými dohodami a dbala na princípy medzinárodného práva.
Šéfka rakúskej diplomacie Ursula Plassniková vyjadrila na konfererencii nádej, že prímerie medzi Izraelom a hnutím Hamas v pásme Gazy bude znamenať zvrat pre tam žijúcich Palestínčanov. Potvrdila podporu politike palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorý sa angažuje za komplexný dialóg s cieľom zmierenia konkurenčných palestínskych zoskupení. "Palestínčania sa nesmú stať zajatcami straníckych záujmov a extrémizmu," zdôraznila rakúska ministerka zahraničných vecí.
Na konferencii v rakúskej metropole prisľúbilo účasť približne 50 krajín.
Informácie priniesli agentúry APA a DPA.
3 5 le bar