Minsk 22. júna (TASR) - Kardinál Tarcisio Bertone, druhý najvyšší predstaviteľ Vatikánu, dnes uviedol, že rokovania, ktoré viedol za ostatný týždeň v Bielorusku, pripravili pôdu pre návštevu pápeža Benedikta XVI. v tejto bývalej sovietskej republike.
Počas päťdňového pobytu v Bielorusku sa Bertone stretol s prezidentom Alexandrom Lukašenkom, obviňovaným Západom z potláčania slobody prejavu a zásahov proti opozícii.
Po piatkovom stretnutí Lukašenko pozval pápeža na prvú návštevu desaťmiliónového Bieloruska, ktoré je geograficky vklinené medzi Rusko a tri členské krajiny EÚ.
"Moja návšteva bola niečím ako návšteva Jána Krstiteľa, ukazujúceho cestu... Urobím všetko pre to, aby sa (pápežova) návšteva uskutočnila," povedal štátny sekretár Bertone pred novinármi. Neuviedol však žiaden možný termín.
Bielorusko zatiaľ nenavštívil žiaden pápež. Benediktov predchodca Ján Pavol II. však absolvoval cestu do niekoľkých bývalých sovietskych republík vrátane Ukrajiny, domova viac než piatich miliónov gréckokatolíkov.
Dlhodobým, nesplneným snom Jána Pavla II. bola cesta do Ruska. S jeho návštevou však nesúhlasil pravoslávny patriarcha Alexij II. Ten totiž obviňuje katolícku cirkev z preberania veriacich pravoslávnej cirkvi a nárokovania si majetkov na území bývalých sovietskych republík. V Bielorusku podobné napätie medzi pravoslávnymi a katolíkmi v takejto miere neexistuje.
Bertone bol prvým vysokým vatikánskym predstaviteľom, ktorý absolvoval návštevu Bieloruska. V krajine prevažujú pravoslávni veriaci, približne 14 percent obyvateľstva sa však hlási k rímskokatolíckej cirkvi.
Lukašenko, označovaný aj za posledného európskeho diktátora, uviedol, že by prijal prípadné zlepšenie vzťahov so Západom, ktoré by mohlo byť výsledkom pápežovej návštevy.
Diplomatické úsilie je však brzdené okrem iného napríklad väznením prominentného opozičného predstaviteľa Alexandra Kozulina. Minsk má vyhrotené vzťahy s Washingtonom, odkedy požiadal o odchod amerického veľvyslanca a nariadil redukciu personálu na americkej ambasáde.
Bertone kritizoval uvalenie sankcií na Bielorusko. Každá krajina má podľa jeho slov "právo na nezávislý rozvoj". "Sankcie proti Kube, Bielorusku a ďalším krajinám sú neprípustné, pretože napokon sú to len bežní obyvatelia, kto na to dopláca," povedal.