Islamabad 21. júna (TASR) - Prívrženci zavraždenej bývalej pakistanskej premiérky Bénazír Bhuttovej si dnes pripomínali jej 55. nedožité narodeniny v obradoch po celej krajine.
"Mučeníčka Bhuttová je stále živá. Aj dnes tu stojí so mnou, s vami," povedal jej ovdovený manžel Asif Alí Zardarí na tlačovej konferencii po tom, ako položil k jej hrobu kvetiny a zarecitoval verše z Koránu v jej rodnom meste Noudero.
Bhuttová zomrela po útoku strelnou zbraňou a výbuchu samovražedného atentátnika 27. decembra pri predvolebnom zhromaždení v meste Rávalpindí neďaleko hlavného mesta Islamabad.
Bhuttovej Pakistanská ľudová strana (PPP) sa po februárových voľbách stala členom vládnej koalície. Parlament si ju dnes uctil minútou ticha.
Minulý mesiac vláda požiadala o prešetrenie vraždy orgány OSN.
Predseda vlády Júsuf Ráza Gilání v parlamente povedal, že vláda nechá na mieste jej zavraždenia postaviť pamätník a nemocnica, v ktorej na následky útoku zomrela, bude niesť jej meno.
Medzinárodné letisko v Islamabade a hlavná cesta v meste Rávalpindí budú tiež pomenované po Bhuttovej.
Aj keď strana PPP, ktorú teraz vedie Zardarí, vo voľbách zvíťazila, jej popularita prudko klesá. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky americkým think-tankom podpora strany klesla za posledných päť mesiacov o 5 percent - z 37 percent v januári na 32 percent v júni.
Prieskum tiež ukázal, že Pakistanská moslimská liga-Nawaz (PML-N) ďalšieho bývalého premiéra Naváza Šarífa je na čele popularity so 42 percentami.
Hlavným dôvodom poklesu podpory pre PPP je jej váhanie s opätovným menovaním viac ako 60 sudcov, ktorých zosadil prezident Parvíz Mušarráf počas výnimočného stavu koncom minulého roka.
PML-N, ktorá je vytrvalým oponentom Mušarráfa, sa naopak vehementne zasadzuje za to, aby sudcovia opäť získali svoje miesta.
Gilání však povedal, že jeho vláda splní Bhuttovej misiu "vlády parlamentu, nezávislosti súdnictva a slobody médií", aby sa zaistil pokrok, prosperita a blahobyt pakistanského ľudu.
Bhuttová otvorene odsudzovala extrémizmus a chcela, aby bol Pakistan jedinečným intelektuálnym centrom a aby sa nestal rukojemníkom obmedzených myslí, ktoré smerujú k extrémizmu a militantnosti, dodal Gilání.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.