New York 20. júna (TASR) - Srbsko a Rusko sa dnes spoločnými silami postavili proti akýmkoľvek krokom na stiahnutie Misie OSN v Kosove (UNMIK), na ktoré by nedala oprávnenie Bezpečnostná rada OSN (BR OSN).
Srbsko a Rusko na zasadnutí BR OSN ostro protestovali proti nezávislosti Kosova vyhlásenej vo februári. Nová kosovská ústava, ktorá v nedeľu vstúpila do platnosti, však vyzýva generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby žiadal zmenu úlohy misie v bývalej srbskej provincii.
Pan oznámil vymenovanie Taliana Lamberta Zannieriho na post nového zástupcu pre Kosovo, ktorý má dozerať na ďalšiu fázu činnosti UNMIK po jej prispôsobení sa novej situácii.
Srbský prezident Boris Tadič, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí BR, Panovo hodnotenie odmietol. Obvinil približne 40 krajín, ktoré uznali nezávislosť Kosova, z porušenia medzinárodného práva.
Na rokovaní sa zúčastnil aj kosovský prezident Fatmir Sejdiu. Pripomenul rade, že zastupuje Kosovo a jeho inštitúcie a nielen väčšinové albánske obyvateľstvo na území Kosova. Požiadal OSN o podporu.
Tadič citoval rezolúciu BR OSN č.1244, podľa ktorej bola UNMIK v roku 1999 zriadená s cieľom spravovať provinciu, kým sa nenájde politické riešenie požiadavky o autonómiu albánskej väčšiny.
"Preto Srbská republika nemôže schváliť správu generálneho tajomníka," uviedol srbský prezident. "Kým sa neskončí proces uvedený v rezolúcii 1244, medzinárodné spoločenstvo pod vedením OSN si musí udržať centrálnu úlohu pri udržiavaní mieru a stability v Kosove," dodal Tadič.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin vyhlásil, že UNMIK by mala pokračovať vo svojej činnosti, a varoval pred akýmikoľvek zmenami jej mandátu bez odobrenia BR. Kritizoval Európsku úniu a NATO za to, že do Kosova vyslali početnú misiu, ktorá v budúcnosti nahradí UNMIK a preberie zodpovednosť za výcvik kosovských bezpečnostných síl.
Tadič i Čurkin sa negatívne vyjadrili aj o bývalom šéfovi misie Joachimovi Rückerovi, ktorý údajne neinformoval BR o povolení presunúť viac ako 426 miliónov eur na vládu v Prištine pod vedením Albáncov.
Generálny tajomník OSN vo svojom úvodnom prejave požiadal radu, aby vypracovala smernice pre budúce fungovanie Kosova. Uviedol, že nezávislosť Kosova postavila OSN "pred novú realitu a výzvy", ktorým OSN preto musí prispôsobiť mandát misie.
Nová kosovská ústava je podľa Pana "vypracovaná takým spôsobom, že chce misiu UNMIK účinne zbaviť jej právomoci dočasnej civilnej správy" Kosova. OSN chce v tejto otázke zostať neutrálna, poznamenal generálny tajomník.
Veľvyslanec USA pri OSN Zalmay Khalilzad uviedol, že "väčšina členov BR OSN" Panov plán schvaľuje a že rezolúcia 1244 mu dáva právo zmeniť mandát misie. USA je jednou z krajín, ktoré nezávislosť Kosova uznali.
Informovala o tom agentúra DPA.