New York - Americký prezident George W. Bush počas svojho prejavu pri príležitosti 60. výročia založenia štátu Izrael varoval pred "falošným komfortom ústupkov" v súvislosti s Iránom. Uvádza sa to na internetovej stránke časopisu Newsweek.
Kandidát na post šéfa Bieleho domu John McCain, ktorý sa k Bushovi o deň neskôr pridal, novinárom povedal: "Áno, v minulosti tu boli propagátori ústupkov, prezident (Bush) má pravdu, a jedným z nich bol Neville Chamberlain." Ten v roku 1938 podpísal Mníchovskú dohodu, na základe ktorej pripadla časť českého územia Nemecku.
Na otázku, či považuje demokratického kandidáta na funkciu prezidenta Baracka Obamu za muža ústupkov, McCain neodpovedal priamo, ale poznamenal, že Obama by mal vysvetliť, prečo si chce s prezidentom Iránu Mahmúdom Ahmadínežádom, podporovateľom terorizmu, sadnúť za rokovací stôl.
Ako sa konštatuje na stránke magazínu Newsweek, "možno je pravda, že lídri, ktorí ignorujú históriu, sú odsúdení opakovať ju". "Ale je tiež pravda, že lídri, ktorí neopatrne používajú historické analógie, ktorí lekcie z minulosti prevracajú a preháňajú, sú možno odsúdení urobiť ešte väčšie chyby. V modernej americkej histórii nebola žiadna metafora používaná alebo zneužívaná viac ako Mníchovská zrada".
Obama prirovnanie Iránu k vojnovému Nemecku odmieta. Ahmadínežád je podľa neho pravdepodobne odsúdeniahodný, ale nie je to Hitler. McCain aj Hillary Clintonová sa vyjadrili, že považujú Obamov postoj v súvislosti s Iránom za naivný.
Clintonovej to však v demokratických primárkach nepomohlo a Obama si myslí, že ani vo voľbách nebude dobré snažiť sa hrať na drsnejšieho než je McCain. Ako píše Newsweek, "Obama bude argumentovať asi v tom zmysle, že rozšírený tropus 'každý diktátor je Hitler a každá dohoda je Mníchov' sa nebude dať aplikovať na výzvy, ktoré čakajú nového prezidenta".
Avšak tak ako bude McCain využívať paralelu s Mníchovom, bude aj Obama pravdepodobne opakovať klišé, že Američania dopadnú v Iraku tak, ako dopadli vo Vietname, uvádza magazín.
McCain sa už ako mladý politik začal vyjadrovať v zmysle hesla všetko alebo nič. Povedal, že USA by nemali ísť do žiadneho konfliktu, kým nie sú pripravené urobiť všetko pre to, aby vyhrali. V prípade Iraku Bushovej administratíve vyčítal, že do krajiny neposlala viac vojakov, a varoval pred vážnymi následkami, ktoré by mala porážka na tomto poli pre región a ducha amerických vojenských síl.
McCainovo všetko alebo nič dáva istý zmysel, ale neodráža realitu vojny proti miestnym povstalcom. Štátnik, hlavne na čele superveľmoci, by mal vedieť robiť kompromisy, konštatuje Newsweek.
Bush v rozhovore pre The Times of London vyjadril poľutovanie nad svojimi frázami "sem s nimi" alebo "živých alebo mŕtvych" v súvislosti s povstalcami v Iraku alebo s al-Káidou. "Spätne si myslím, že som mohol použiť iný tón, inú rétoriku," povedal.
Existuje riziko, že v predvolebnom období budú kandidáti voličov zavádzať odkazmi na Mníchov alebo Vietnam a je ťažké si predstaviť, ako by sa správali McCain alebo Obama, keby skutočne v prezidentskom kresle sedeli. Ale väčšina voličov vie, čo vo svojom prezidentovi hľadajú a čo je dôležitejšie než drsné reči a prísľuby mierových snáh: dobrý úsudok, uvádza Newsweek.