Brusel - Slovenský premiér Robert Fico je sklamaný, že sa Európska únia na práve skončenom summite v Bruseli opäť dlhé hodiny zaoberala inštitucionálnymi otázkami, ktoré ľuďom nič nehovoria, namiesto toho, aby túto energiu radšej venovala problematike bezprecedentne vysokých cien ropy a potravín.
Hoci práve vysoké ceny mali byť pôvodne hlavnou témou summitu, minulotýždňové odmietnutie Lisabonskej zmluvy írskymi voličmi urobilo zo zasadnutia európskych lídrov krízový summit, ktorý sa musel opäť po roku venovať tomuto dokumentu. Podľa premiéra sa však ani po dlhej debate o Lisabonskej zmluve nič nedohodlo.
V krátkej časti venovanej tejto problematike v záveroch summitu sa uvádza, že ratifikácia bude pokračovať, je však potrebný dlhší čas na analýzu, pričom táto otázka sa opäť vráti na summit EÚ v októbri.
"Jediná vec, ako môžeme pomôcť Írsku, aby tento problém vyriešilo, je urobiť úniu atraktívnejšou pre ľudí. Pokiaľ ukážeme, že máme záujem o ľudí, že prijímame rozhodnutia, tak ľudia to potom vrátia a podporia často aj komplikované právne texty, akým je Lisabonská zmluva. V tomto vidím recept, ako pomôcť tým krajinám, ktoré majú problém s ratifikáciu Lisabonskej zmluvy," objasnil svoj postoj Fico.
Premiér podľa vlastných slov čakal intenzívnejšiu debatu o vysokých cenách potravín a ropy. Európska komisia predložila viacero krátko-, stredno- a dlhodobých opatrení s cieľom zmierniť sociálne a ekonomické dopady tohto stavu. Hoci podľa premiéra nemajú európski lídri k posledným dvom druhom opatrení výhrady, Fico si myslí, že je potrebné sa zamerať na krátkodobé kroky.
"Koho dnes zaujíma na Slovensku, čo bude o šesť alebo o 15 rokov? Každého zaujíma, ako chce EÚ reagovať v tomto okamihu na tému, ktorú každý cíti v peňaženke a ktorú každý vidí pri tankovaní," tvrdí predseda slovenskej vlády.