BRATISLAVA - Podľa informácií denníka New York Times viac ako 100 izraelských stíhačiek sa zúčastnilo manévrov nad východným Stredozemným morom a Gréckom. Stalo sa tak počas prvého júnového týždňa.
"Chcú, aby sme vedeli, chcú, aby Európa vedela a chcú, aby aj Irán vedel," cituje predstaviteľov Pentagonu newyorský denník. "Zaznamenali sme viacero signálov na mnohých úrovniach," dodali Američania. Izrael však odmietol poskytnúť akékoľvek ďalšie informácie.
Gréci priznali, že boli na cvičení
Grécke centrálne letecké veliteľstvo v piatok potvrdilo, že sa zúčastnilo na "trénovacích cvičeniach" s Izraelom na južnom stredomorskom ostrove Kréta. Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, pre agentúru AFP potvrdil, že fakty uvedené v článku New York Times o izraelských cvičných preletoch nad Gréckom a východným Stredomorím, sú pravdivé.
Manévre nazvané "Slávny Sparťan 08" sa uskutočnili 28. mája a 12. júna a tvorili ich letecké prelety a vzájomné výmeny znalostí. Podľa gréckej Aténskej tlačovej agentúry (ANA) operácia pozostávala zo simulovaného leteckého boja, útoku na pozemné ciele, dopĺňania paliva počas letu a z prehľadávacích a záchranných misií.
Podľa informácií denníka New York Times sa na manévroch nad východným Stredozemným morom a Gréckom zúčastnilo viac ako 100 izraelských stíhačiek. Malo sa tak stať počas prvého júnového týždňa. Nemenovaní informátori tvrdia, že vzdušná flotila preletela viac ako 900 míľ (asi 1 500 kilometrov), čo je približne rovnaká vzdialenosť, ako vzdialenosť medzi iránskym nukleárnym objektom Natanz a Izraelom.
Demonštrácia postoja k iránskemu jadrovému programu
Do júnového cvičenia sa podľa dostupných informácií zapojili aj izraelské vrtuľníky slúžiace na vyzdvihovanie zostrelených pilotov.Nemenovaní informátori tvrdia, že vzdušná flotila preletela viac ako 900 míľ (asi 1 500 kilometrov), čo je približne rovnaká vzdialenosť ako vzdialenosť medzi iránskym nukleárnym objektom Natanz a Izraelom.
Predpokladá sa, že týmto konaním chce Tel Aviv demonštrovať svoj postoj k iránskemu nukleárnemu programu a zároveň naznačiť ako vážne hrozbu iránskeho jadrového programu berie.
V pôvodnej verzii správy agentúra SITA uviedla chybný prepočet míľ na kilometre. 900 míľ nie je 1,5 kilometra, ako bolo uvedené, ale 1 500 kilometrov.
Chyba bola opravená o 23:14. Za chybu sa ospravedlňujeme.