Londýn 24. apríla (TASR) - Nemecko sa obáva záplavy imigrantov po prijatí nových krajín zo strednej a východnej Európy do Európskej únie (EÚ). Najnovšia štúdia dvoch ekonomických inštitútov IFO a IZA obavy odborových zväzov, obchodníkov a nemeckých občanov potvrdila, konštatujú dnes britské noviny Times.
Výskumníci dospeli k záveru, že množstvo ľudí, ktorí uvažujú o emigrácii po vstupe svojej krajiny do EÚ, nepochybne považuje Nemecko za zastávku na svojej ceste do ostatných západoeurópskych krajín, vrátane Británie.
Účastníci víkendového summitu ministrov financií EÚ vo Švédsku vyjadrili pochybnosti, či 13 kandidátskych krajín bude schopných splniť finančné a ekonomické kritériá potrebné pre vstup. Podľa nemeckého ministra financií Hansa Eichela, musia byť tieto kritériá prísne, v opačnom prípade Nemecko a Európa utrpia "šok s obrovskými sociálnymi dôsledkami".
Nemecký minister patrí k tým, ktorí pochybujú, že únia dodrží časový harmonogram rozširovania. Tieto pochybnosti však zatieňujú údaje z prieskumov týkajúce sa migrácie z východu. Pritom politický konsenzus v tom, ako pristupovať k takémuto veľkému prílevu ľudí, neexistuje.
Z prieskumov totiž vyplýva, že do Nemecka chce odísť viac ako jeden a pol milióna Poliakov, 21.000 Čechov, viac ako štyri milióny Bulharov a Rumunov, 150.000 Maďarov a ďalšie tisícky ľudí zo Slovenska, pobaltských krajín a Slovinska. Prieskumné agentúry tiež uvádzajú, že prílev imigrantov potrvá dlhší čas a ročne zaplaví Nemecko 300.000 až 400.000 cudzincov, uzatvárajú Times.