Bogota 18. júna (TASR) - Kolumbijská úroda koky, ktorá je základom pre výrobu kokaínu, vzrástla minulý rok o 27 percent. Uvádza sa to v dnes zverejnenej správe OSN, ktorá označila zvýšenie za "prekvapenie a šok" vzhľadom na to, že USA financujú ničenie úrody.
Likvidácia úrody koky v Kolumbii, ktorá je najväčším producentom kokaínu, je základnou súčasťou balíka pomoci od USA v hodnote mnohých miliárd dolárov.
Pestovanie koky vzrástlo aj v Peru o štyri percentá a v Bolívii o päť percent, informoval vo výročnej správe Úrad OSN pre boj proti drogám a zločinnosti.
Podľa odhadov je však výroba kokaínu v andskom regióne vyrovnaná: Vlani sa vyprodukovalo približne 994 ton v porovnaní s 984 tonami v roku 2006.
Výroba kokaínu nedokázala udržať krok s výsadbou koky, pretože tlak polície prinútil pestovateľov rozptýliť pestovanie rastliny na rozsiahlejšie územie a lokalizovať ho do odľahlejších oblastí, kde je ťažké získať chemikálie potrebné na výrobu kokaínu.
Takmer polovica kolumbijskej koky pochádza iba z desiatich zo 195 správnych oblastí krajiny. "Tak ako v Afganistane väčšina ópia rastie v provinciách s veľmi početnou prítomnosťou Talibanu, v Kolumbii rastie väčšina koky v oblastiach s povstalcami," povedal šéf polície generál Oscar Naranjo.
Washington venoval Kolumbii za posledných sedem rokov už vyše päť miliárd dolárov na boj proti povstalcom a najväčšiemu kokaínovému priemyslu na svete, ktorý už päť desaťročí pomáha financovať ozbrojený konflikt medzi vládou a povstalcami.