Pandy, ktoré prežili nedávnu katastrofu v Číne, stále ohrozujú následky zemetrasenia. Nikto nevie, aké škody katastrofa mohla spôsobiť.
PEKING, BRATISLAVA. Po nedávnom zemetrasení v čínskej provincii Sečuán musí o prežitie bojovať národný symbol krajiny. Silné otrasy totiž zničili 80 percent prírodnej rezervácie, v ktorej voľne žijú pandy veľké.
„Stále sa nám ešte nepodarilo dostať do všetkých miest výskytu, takže nemôžeme sčítať celkové škody,“ povedal podľa ČTK hovorca čínskej lesnej správy Cchao Čching–jao.
V oblasti žije vo voľnej prírode približne 1600 vzácnych pánd a 180 ich prebýva v zajatí na chovných staniciach.
Katastrofu zatiaľ neprežilo jedno zviera a šesť museli previezť do inej rezervácie. Niekoľko pánd sa už dostalo do zoo v Pekingu pre olympijské hry, ako sa to naplánovalo pred zemetrasením.
Wildt: Odhady určili od oka
Podľa Davida Wildta, experta na pandy a šéfa vedcov v Národnej zoo vo Washingtone, fotografie poukazujú na závažné poškodenia oblasti a Cchao Čching–jaov predpoklad 80 percent považuje za „určený od oka“.
„Jediným spôsobom, ako sa dozvedieť celkový efekt, by bolo poslať tím do veľmi neprípustných oblastí, aby to skontrolovali,“ povedal pre agentúru AP Wildt.
Vedci z rezervácie Wu–long, ktorí sa snažili zvýšiť pôrodnosť 64 tu zajatých pánd, sa domnievajú, že živočíchy utiekli z oblasti na základe prirodzeného inštinktu. Ten ich mal pred otrasmi varovať. Wildt však upozorňuje, že to sa ešte vedecky nedokázalo.
„My skutočne nemáme žiaden dôkaz, koľko živočíchov reagovalo na predtuchu zemetrasenia,“ objasňuje Wildt. Rezerváciu Wu–long spolu s ďalšími 48 vytvorili, aby chránili pandy a iné ohrozené druhy.
Podľa Cchaa sa tu zničilo 820tisíc hektárov lesa a rezervácia ostane zatvorená pre návštevníkov najmenej do konca roka.
Určiť škody bude trvať roky
Yu Jinpig, riaditeľ Čínskej ochrany a vzdelania v Zoo Atlante, povedal, že by to mohlo trvať roky, aby sa presne určili škody spáchané na populácii pandy v zóne zemetrasenia.
Podľa Yua množstvo divých pánd pravdepodobne prežije, pretože si vedia nájsť zdroje bambusov. „Napriek tomu, že niektoré územia boli zničené zosuvmi pôd a padaním skál. Myslím si, že väčšina z nich je v poriadku,“ povedal pre AP Yu.
V sedemdesiatych rokoch silné zemetrasenie v Sečuánskej provincii spôsobilo rozsiahle kvitnutie bambusov, zdroj pandinej potravy. Následne po rozkvitnutí však rastliny vyhynuli a zvieratá trpeli vážnym potravinovým nedostatkom.
Autor: Kristína Pauková