BRATISLAVA - Litovský parlament schválil tvrdé opatrenia voči akémukoľvek verejnému zobrazovaniu sovietskych a nacistických symbolov vrátane portrétov nacistických a sovietskych lídrov. Porušenie tohto zákona sa v tejto pobaltskej krajine bude považovať za trestné.
Zákaz sa vzťahuje na vlajky, emblémy a odznaky nesúce insígnie kosáku, kladiva alebo svastiky.
Predpokladá sa že, že zrovnoprávnenie nacistických a sovietskych znakov pred zákonom môže vyvolať ostrú reakciu Moskvy.
Nový zákon zakazuje aj nacistickú a sovietsku hymnu, ale nešpecifikuje, či sa tento zákaz vzťahuje aj na modernú ruskú hymnu, ktorej hudobný podklad ostal nemenný a zmenili sa iba slová.
Prijatý zákon je považovaný za najtvrdší, aký bol kedy v 15 krajinách bývalého Sovietskeho zväzu prijatý a konkurovať mu nedokáže ani podobný zákon z Estónska.
Týmto konaním Litvy sa narúša oficiálna interpretácia histórie zo strany Moskvy, ktorá tvrdí, že Litvu, Lotyšsko a Estónsko oslobodili od nacistického Nemecka a následne sa krajiny dobrovoľne pripojili k Sovietskemu zväzu. Tento pohľad na vec sa odlišuje od názoru týchto troch pobaltských republík, ako aj od názoru európskych štátov.
Tie tvrdia, že Sovietsky zväz ilegálne okupoval tieto republiky, čo bolo predmetom tajnej dohody Molotov-Ribbentrop medzi hitlerovským Nemeckom a stalinovským Ruskom. Okupácia sa skončila až v roku 1991 rozpadom Sovietskeho zväzu.