Niekoľko slávnych osobností z obdobia studenej vojny vyzvalo mesto Berlín, aby sa z kontrolného stanovišťa Charlie stalo múzeum, ktoré by bolo venované tejto napätej perióde vo svetových dejinách. Uvádza to článku nemeckého periodika Süddeutsche Zeitung.
Centrum hlavného mesta Nemecka prešlo po 18 rokoch od pádu Berlínskeho múra veľkou transformáciou. Popri výstavbe nových budov sa totiž zabúda na to, akú úlohu zohrával Berlín počas studenej vojny.
Skupina slávnych politikov navrhuje preto zriadiť múzeum na mieste, kde sa nachádzalo strategické stanovište americkej armády s názvom Charlie, ktoré sa stalo symbolom rozdelenia medzi Sovietskym zväzom a západnou Európou. Medzi osobnosťami, ktoré písomne vyzvali Nemecko a mesto Berlín na vybudovanie Múzea studenej vojny, sa objavili mená bývalého ministra zahraničných vecí Hansa-Dietricha Genschera, jeho poľského kolegu Vladyslava Bartoszevského, bývalého československého prezidenta Václava Havla, či amerického diplomata Johna Kornbluma a tiež bývalého šéfa SPD Hansa-Jochena Vogela.
S touto iniciatívou prichádzajú podľa vlastných slov preto, že svet sa za posledných 20 rokov veľmi zmenil a je dôležité pripomínať budúcim generáciám dôležité udalosti svetových dejín.
Na mieste bývalého Charlieho sa dnes nachádza múzejný dom, ktorý dokumentuje 28 rokov berlínskeho múru, ktorého históriu opisuje cez množstvo vydarených pokusov o jeho prekročenie smerom na západ. Toto miesto navštívi ročne 800 000 ľudí, čo hovorí o tom, že o túto časť histórie je veľký záujem.