Len pár hodín pred tým, ako Európsky parlament schválil nové regulácie, Luise Arbourová vyzvala krajiny EÚ, aby svoje plány v tejto otázke zmenili a radšej sa zamerali na ratifikáciu konvencie OSN o právach pracujúcich imigrantov.
Arbourová, ktorá je Vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva, počas tlačovej konferencie spomenula aj "ťažkosti v implementácii základných princípov ochrany ľudských práv osôb, ktoré sú vo veľmi ťažkej situácii". Zároveň vyjadrila ľútosť nad "odporom zo strany verejnej mienky" voči myšlienke, že imigranti majú také isté ľudské práva ako ostatní členovia spoločnosti.
Europoslanci v stredu pohodlnou väčšinou schválili direktívu o návrate migrantov. Smernica si kladie za prioritu uľahčiť odchod cudzincov do ich vlasti v prípade, že nemajú potrebné povolenia k pobytu. Parlament odmietol všetky pozmeňovacie návrhy, ktoré sa snažili do smernice zakomponovať výhrady mimovládnych organizácii a cirkví. Európska ľavica, tretí sektor a predstavitelia kresťanských cirkví kritizovali predovšetkým návrh, podľa ktorého môžu členské štáty vyhostiť cudzincov po 18 mesačnom administratívnom zadržiavaní a zakázať im vstup na územie EÚ na päť rokov. Od pôvodného návrhu sa líši tým, že direktíva explicitne nezakázala vyhosťovanie maloletých.