Haag 18. júna (TASR) - Príbuzní obetí masakry v Srebrenici z roku 1995 dnes požiadali holandský súd, aby posúdil právnu imunitu OSN a možnosť požadovať kompenzácie za straty na životoch svojich blízkych. Informovala o tom agentúra Reuters.
Bosnianskosrbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiča v júli 1995 dobyli enklávu Srebrenica, ktorú predtým vyhlásili za "bezpečnú zónu" pod ochranou OSN. V meste mal základňu holandský prápor mierových síl OSN (Dutchbat). Bosnianskosrbskí vojaci následne vyhnali ženy a deti z enklávy a popravili podľa niektorých zdrojov 8000 moslimských mužov a chlapcov. Holandskí vojaci sa predtým z enklávy stiahli.
Právnici asi 6000 príbuzných obetí zo Srebrenice podali žalobu na holandský štát a OSN vlani. "Holandský štát dopustil, aby záujmy OSN prevážili nad záujmami 6000 obetí a príbuzných, ktorí aj po 13 rokoch hľadajú pravdu," povedal pred súdom právnik Marco Gerritsen.
Haagsky súd v novembri zamietol žiadosť Holandska o stiahnutie žaloby po tom, ako sa OSN odvolala na svoju právnu imunitu a uviedla, že sa na prípade nebude podieľať.
"Bosnianski Srbi sú jediní, ktorí sú za to zodpovední, predovšetkým generál Mladič. On je vojnový zločinec," povedal právny zástupca holandskej vlády Bert-Jan Houtzagers. "Holandsko sa jednoznačne necíti byť zodpovedné za ukrutnosti vykonané proti tisíckam Moslimov," dodal.
Holandsko tvrdí, že jeho prápor bol vydaný napospas bosnianskosrbským silám zo strany OSN, ktorá mu neposkytla vzdušnú podporu. Podľa právnikov rodín obetí však verejné dokumenty ukazujú, že leteckú podporu zablokovala sieť holandských dôstojníkov v rámci misie OSN vzhľadom na obavy, že ich vojakov môže zasiahnuť streľba do vlastných radov.
Holandská vláda vedená bývalým premiérom Wimom Kokom rezignovala v roku 2002 po tom, čo zverejnili správu holandského Národného inštitútu pre vojnovú dokumentáciu (NIOD). Tá obvinila politikov, že poslali holandských vojakov OSN na nesplniteľnú misiu.
Dnešné pojednávanie prišlo krátko po tom, ako tí, čo prežili Srebrenicu, podali na Holandsko separátnu žalobu za nedbalosť.
Predsedníčka organizácie Matky Srebrenice Munira Subašičová v pondelok vyjadrila nádej, že všetci, "ktorí vykonávali genocídu pod ochranou OSN a pred očami celého sveta", sa dočkajú spravodlivosti.
Bývalý bosnianskosrbský politický vodca Radovan Karadžič a jeho vojenský veliteľ Mladič, ktorých haagsky tribunál OSN obžaloval v prípade Srebrenice z genocídy, sú stále na úteku.