ŠTRASBURG -
"McCreeve je zodpovedný za politiku vnútorného trhu, ktorú európski občania vnímajú ako ohrozenie,“ vyhlásil šéf druhej najsilnejšej frakcie v EP bez toho, aby svoju výčitku spresnil.
"Najlepšie by bolo, keby sme takého komisára zbavili zodpovednosti za svoje portfólio,“ pokračoval Schulz. José Manuel Barroso, šéf Európskej komisie, označil Schulzové slová za prehnané. "Útok na írskeho komisára nie je najlepšou cestou k dialógu,“ uviedol.
Podľa Barrosa je Európska únia opäť v kríze, no problém sa nevyrieši tým „že sa budeme vzájomne osočovať".
Ratifikácia má pokračovať
Na pokračovanie v ratifikačnom procese Lisabonskej zmluvy vyzval dnes opakovane predseda Európskej komisie José Manuel Barroso počas svojho vystúpenia v pléne Európskeho parlamentu.
Deň pred začatím summitu Európskej únie, ktorý sa bude venovať aj analýze situácie vzniknutej po odmietnutí Lisabonskej zmluvy írskymi voličmi, šéf EK apeloval na členské krajiny na nájdenie východiska z najnovšej politickej krízy.
Podľa Barrosa je potrebný čas na nájdenie riešenia, ktoré bude vyhovovať všetkým, únii to však nesmie trvať dlho. Predseda EK pritom zdôraznil, že Írsko má určitú povinnosť prispieť k efektívnemu riešeniu, pretože Lisabonskú zmluvu podpísalo a tým prijalo určité záväzky.
"Odmietnutie zmluvy nevyriešilo problémy, ktoré sa snaží riešiť zmluva. Strávili sme šesť rokov pri tejto otázke a nemôžeme si dovoliť zostať stáť. Všetky krajiny EÚ sú si rovné. EK preto akceptuje rozhodnutie Írov, ale musí tiež akceptovať rozhodnutie ostatných 18 krajín, ktoré už zmluvu ratifikovali," pripomenul Barroso.
Rovnako aj slovinský štátny tajomník pre európske otázky Janez Lenarčič vyjadril presvedčenie, že spolu s Írskom sa podarí krízu rýchlo ukončiť.
Výzvy na pokračovanie v ratifikačnom procese sa objavili aj zo strany europoslancov z radov najväčších parlamentných frakcií.
Šéf európskych ľudovcov v EP Joseph Daul, ktorý od summitu očakáva podľa vlastných slov dôkladnú analýzu situácie, zdôraznil, že EÚ je založená na slobode prejavu a na demokracii a preto táto frakcia rešpektuje rozhodnutie írskych voličov.
Predstaviteľ socialistov Martin Schulz označil terajší stav za "krízu dôvery" voči národným a európskym inštitúciám, na ktorú musia reagovať spolu všetky členské krajiny EÚ.
Skupina euroskeptických poslancov sa objavila v pléne v tričkách s nápisom vyzývajúcim na rešpektovanie írskeho hlasovania. Jeden z nich, britský poslanec Ashley Mote, vyhlásil, že Lisabonská zmluva je nezrozumiteľná a Íri vedeli, prečo hlasovali proti nej.