ŠTRASBURG - Europoslanci v stredu pohodlnou väčšinou schválili direktívu o návrate migrantov. Smernica si kladie za prioritu uľahčiť odchod cudzincov do ich vlasti v prípade, že nemajú potrebné povolenia k pobytu.
Parlament odmietol všetky pozmeňovacie návrhy, ktoré sa snažili do smernice zakomponovať výhrady mimovládnych organizácii a cirkví.
Európska ľavica, tretí sektor a predstavitelia kresťanských cirkví kritizovali predovšetkým návrh, podľa ktorého môžu členské štáty vyhostiť cudzincov po 18 mesačnom administratívnom zadržiavaní a následne im zakázať vstup na územie EÚ na päť rokov. Od pôvodného návrhu sa schválená direktíva líši tým, že explicitne nezakazuje vyhosťovanie maloletých.
Podľa nových pravidiel by mali mať imigranti počas obdobia, keď v jednej z členských krajín čakajú na to, čo s nimi bude, zaručené právo na strechu nad hlavou, potravu a bezplatnú právnu pomoc. Členské štáty budú musieť najneskôr do roka a pol rozhodnúť, či utečenca vydajú do krajiny, z ktorej pochádza, alebo mu udelia povolenie na pobyt. Deti bez sprievodu rodičov žiadna z členských krajín nebude môcť vyhostiť.
Ak europoslanci nové pravidlá schvália, mali by do roku 2010 vstúpiť do platnosti vo všetkých krajinách únie okrem Veľkej Británie, Írska a Dánska, ktoré si vybojovali výnimky.
Nie všetkým krajinám sa však nové opatrenia páčia. Výhrady doteraz vzniesli najmä Grécko, Taliansko, Španielsko a Malta, teda štáty s každoročne veľkým počtom utečencov. Tieto krajiny tvrdia, že dodržiavať všetky uznesenia novej imigračnej politiky bude pre ne finančne príliš náročné. Únia sa preto bude snažiť tieto výdavky rozložiť aj medzi ostatných členov a do krajín s najväčším počtom utečencov nasmeruje finančnú pomoc.
Ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International nové pravidlá EÚ kritizujú zase z druhej strany a tvrdia, že poskytujú utečencom stále príliš slabú ochranu. Najviac spochybňujú ustanovenie, ktoré platilo doteraz a malo by platiť aj po novom, a podľa ktorého človek, ktorého z únie vyhostia, má do nej zakázaný vstup najbližších päť rokov. Podľa mimovládnych organizácií takéto ustanovenie neberie do úvahy, že politická situácia v krajinách pôvodu utečencov sa môže zo dňa na deň zmeniť.
Europoslanci ľavicových strán budú v stredu v pléne Európskeho parlamentu hlasovať proti smernici o návrate imigrantov, ktorá má zaviesť nové pravidlá zaobchádzania s utečencami.