Skupina Matky Srebrenice, príbuzné mužov a chlapcov zavraždených v bezpečnej zóne deklarovanej OSN, bojuje za kompenzácie od OSN a holandského štátu za najhoršiu masakru v Európe od konca druhej svetovej vojny. Srbské sily zabili v júli 1995 v priebehu jedného týždňa viac ako osemtisíc moslimov. Holandskí mieroví príslušníci, ktorí nedokázali čeliť srbským silám, sa bezmocne prizerali. Desaťtisíce žien a detí z mesta vyhnali.
V stredu sa bude súd zaoberať otázkou, či OSN, ktorá sa doteraz nezúčastnila na pojednávaniach otvorených v roku 2007, je imúnna v žalobách podaných na národných súdoch. Axel Hagedorn, ktorého právnická firma zastupuje 6 tisíc rodinných členov, uviedol, že z dôvodu imunity účasť OSN neočakáva. Podľa neho právni zástupcovia vlády budú zrejme argumentovať, že holandskí príslušníci majú byť vyňatí zo žalôb, pretože v čase masakry pôsobili ako súčasť mierových síl OSN. Súdny spor je jedným z viacerých, ktoré majú určiť, či Holandsko a OSN môžu byť zodpovedné za zlyhanie vo veci sľubu ochrany civilistov v enkláve OSN.
Holandský Inštitút pre vojnovú dokumentáciu v nezávislej správe z roku 2002 dal čiastočnú vinu za masakru holandskej vláde, ktorá na misiu vyslala zle pripravených vojakov. Kritizoval aj OSN za určenie oblasti ako "bezpečného útočiska" pre bosnianskych vojnových utečencov, pričom však nedefinovala, čo to znamená. Po správe rezignoval holandský kabinet, štát však odmietol zodpovednosť za vraždenie. V obdobných otvorených prípadoch vláda tiež argumentuje, že holandskí vojaci nespáchali žiadne zločiny a súdne procesy treba nasmerovať na srbské sily, ktoré zabíjali.