San Francisco 18. júna (TASR) V americkom štáte Kalifornia začali v utorok úrady oficiálne vydávať povolenia na sobáše homosexuálnych partnerov. Pred radnicami väčších miest sa okrem samotných záujemcov o registráciu partnerstva zhromaždili aj stovky podporovateľov tejto formy spolužitia. Kalifornia sa tak stala po Massachussetts druhým štátom v americkej federácii, kde homosexuáli môžu uzavrieť oficiálne partnerstvo, legálne porovnateľné s tradičnou svadbou.
Mnohé páry uzavreli registrované partnerstvo hneď v prvý deň priamo pred miestnymi úradníkmi, väčšina partnerov si však iba vyzdvihla licenciu so zámerom usporiadať špeciálny svadobný obrad. Najväčší nápor zaznamenalo tradične liberálne mesto San Francisco, ktorého primátor Gavin Newsom je známym obhajcom práv homosexuálov. K známym strediskám homosexuálnych dvojíc v štáte patrí aj mesto West Hollywood pri Los Angeles, kde bolo v utorok pre dvojice pripravených aj šesť slávnostných oddávajúcich prístreškov. Hviezdnym účastníkom tu bol herec George Takei, známy z televízneho seriálu Star Trek. Ako uviedol pre denník USA Today, so svojím partnerom Bradom Altmanom žije už 21 rokov.
Najvyšší súd Kalifornie rozhodol, že počnúc 17. hodinou 16. júna bude v Kalifornii možné uzavrieť registrované partnerstvo. Rozhodnutiu o dátume predchádzal výrok Najvyššieho súdu, podľa ktorého homosexuálom nemôže byť odopreté právo na sobáš. Odporcovia tejto zmeny však od súdu požadovali odloženie platnosti tohto rozhodnutia, nakoľko občania Kalifornie budú v novembrovom hlasovaní rozhodovať nielen o budúcom prezidentovi, ale aj o referende zakazujúcom registrované partnerstvá homosexuálov.
Vybrané kalifornské úrady už v pondelok výnimočne predĺžili úradné hodiny, väčšina z nich však začala so sobášmi až v utorok ráno. Kalifornia na rozdiel od štátu Massachussetts nepodmienila sobáše partnerov rovnakého pohlavia tunajším trvalým pobytom, čo vyvolalo záujem dvojíc aj spoza hraníc Kalifornie. Kalifornská univerzita v Los Angeles v tejto súvislosti zverejnila odhad, podľa ktorého by sa mohlo v západoamerickom štáte zosobášiť až 600 tisíc párov z ostatných častí Spojených štátov amerických. Ako uviedla agentúra Reuters, miestnej ekonomike by to mohlo priniesť až 684 miliónov USD.
Súdny spor okolo registrovaného partnerstva odštartovalo mesto San Francisco, ktoré v roku 2004 za necelý mesiac vydalo približne 4000 sobášnych povolení pre homosexuálne páry, až kým súd toto konanie nezastavil. Otázka práva na sobáš osôb rovnakého pohlavia sa odvtedy riešila na rôznych súdnych úrovniach, až kým Najvyšší súd Kalifornie nedospel k rozhodnutiu o povolení uzatvárať registrované partnerstvá. Súdna diskusia o registrovaných partnerstvách bude podľa expertov však pokračovať, pretože v Kalifornii zosobášené homosexuálne dvojice budú musieť po návrate do vlastného štátu požiadať úrady o uznanie sobáša.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) žab