ŠTRASBURG - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je rozhodnutý vrátiť svoju krajinu do vojenských štruktúr NATO, odkiaľ sa stiahla rozhodnutím prezidenta De Gaulla pred viac ako 40 rokmi. De Gaulle odmietol integrovať francúzske loďstvo a vzdušnú obranu do systému Severoatlantickej aliancie a dovoliť Spojeným štátom, aby rozmiestnili na francúzskom území jadrové zbrane. Sídlo aliancie sa následne presťahovalo z Paríža do Bruselu.
"Nikto už nerozumie, prečo stojíme mimo,“ vyhlásil prezident pred viac ako 3 000 vojakmi a policajtmi zhromaždených vo Versaille, kde v utorok predstavil novú vojenskú doktrínu krajiny. Návrat je naplánovaný na summit aliancie, ktorý sa uskutoční 3. a 4. apríla budúceho roka v Štrasburgu a nemeckom Kehli. "Summit zavŕši proces obnovy vzťahov medzi Francúzskom a NATO,“ pokračoval Sarkozy.
Aliancia rozhodnutie Francúzska víta
Prezident zároveň vyhlásil, že Francúzsko nemá záujem konkurovať aliancii projektom európskej obrany. Podľa neho umožní francúzsky návrat do integrovaných vojenských štruktúr aj "väčšie slovo pre Európanov“.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer v utorok uvítal rozhodnutie prezidenta Nicolasa Sarkozyho o plnom začlenení Francúzska do vojenskej aliancie. "Generálny tajomník uvítal vyhlásenie prezidenta Sarkozyho," povedal hovorca šéfa NATO James Appathurai. "Samozrejme, záleží od Francúzska, ako a kedy presne bude chcieť obnoviť plnú účasť v štruktúrach NATO," dodal.
Francúzi založia aj európske jednotky
Počas prejavu pred približne 3000 vojakmi Sarkozy volal po založení "moderných a flexibilných" európskych intervenčných jednotiek. Tie majú umožniť Európanom "konať spoločne" a byť schopné rozmiestnenia kdekoľvek na svete minimálne na jeden rok.
Sarkozy oznámil, že európska obrana bude prioritou francúzskeho predsedníctva EÚ, ktoré sa začína 1. júla. Svoj prejav na tému euroobrany presunul o týždeň neskôr, s ohľadom na írske referendum o Lisabonskej zmluve. Tú občania tejto krajiny minulý týždeň zamietli.
Francúzsky prezident tiež naliehal na znovuoživenie európskeho obranného priemyslu, sčasti prostredníctvom založenia globálne konkurencieschopných zbrojných koncernov.
"Nemáme na výber," konštatoval Sarkozy s poukazom na americký zbrojný priemysel, ktorý je šesťkrát väčší než európsky.