Nájsť riešenie z krízy, do ktorej sa Európska únia dostala po zamietnutí Lisabonskej zmluvy írskymi občanmi v referende, sa pokúsia lídri EÚ vo štvrtok a piatok na svojom summite v Bruseli. Reformná zmluva mala zefektívniť fungovanie EÚ a umožniť jej ďalšie rozširovanie, takže existujú vážne obavy, že bez nej sa prijímanie nových členov zastaví. EÚ teraz musí buď nájsť iný mechanizmus svojho fungovania alebo primäť Írov, aby o zmluve hlasovali ešte raz. Príčiny negatívneho výsledku referenda ako aj predstavu Dublinu o ďalšom postupe by mal lídrom únie predložiť na summite írsky premiér Brian Cowen.
Slovensko bude na vrcholnej schôdzke EÚ zastupovať premiér Robert Fico, ktorý na štáty EÚ apeloval, aby dodržali stanovenú agendu a nenechali sa zahltiť problémom ďalšieho fungovania po krachu novej zmluvy. Dôraz kladie najmä na rastúce ceny potravín a ropy, energetickú bezpečnosť, spoluprácu s nečlenskými štátmi východnej Európy a ďalšie rozširovanie, predovšetkým o Chorvátsko. To by do únie rado vstúpilo v roku 2010.
"Agenda summitu je už stanovená, no výsledok írskeho referenda ju do istej miery zmení. Napriek hľadaniu východiska z tejto situácie, Európska rada neupustí od hlavných tém, ktoré trápia občanov EÚ, najmä rast cien ropy, palív, nerastných surovín a potravín," vyhlásil k summitu slovinský premiér Janez Janša, ktorého krajina predsedá únii. Lídri sa budú zaoberať aj rozvojovou pomocou a plnením Miléniových rozvojových cieľov, susedskou politikou EÚ, či rozšírením spolupráce s krajinami ležiacimi východne od hraníc únie. Agenda obsahuje aj návrh na vytvorenie Stredomorskej únie, ktorá by mala podľa vzoru EÚ zjednotiť krajiny ležiace pri Stredozemnom mori a prípadne ponúknuť Turecku náhradu za členstvo v EÚ, ktoré viaceré členské štáty odmietajú.
Írski voliči vo štvrtkovom referende odmietli zmluvu o Európskej únii v pomere 53,4 k 46,6 percenta hlasov. Íri v roku 2001 odmietli v referende aj Zmluvu z Nice a únia tamojších obyvateľov následne donútila, aby si plebiscit zopakovali. Na druhý pokus Íri zmluvu o rok neskôr schválili. Médiá špekulujú, že podobné riešenie sa rysuje aj teraz. Podľa francúzskeho denníka Le Monde by si Írsko mohlo zopakovať referendum o Lisabonskej zmluve na budúcu jar.
Väčšina európskych lídrov aj Európsky parlament preto naliehajú, aby írske nie nezastavilo ratifikačný proces v ďalších členských štátoch EÚ. Ratifikácia Lisabonskej zmluvy ešte nie je dokončená v ôsmich z celkového počtu 27 členských krajín EÚ. Čaká sa ešte na Belgicko, Cyprus, Českú republiku, Holandsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Veľkú Britániu. Zmluva s najväčšou pravdepodobnosťou nezačne platiť 1. januára 2009, ako bolo plánované, EP však lídrov EÚ vyzval na "prijatie nevyhnutných krokov na to, aby mohla platiť od júna 2009".