SME

Hľadaný nacista si v Rakúsku užíva futbal

BRATISLAVA 17. júna (SITA) - Britský bulvárny denník The Sun zverejnil v pondelok fotografie 95-ročného Milivoja Asnera, číslo štyri na zozname hľadaných nacistických zločincov Centra Simona Wiesenthala, ...

Britský bulvárny denník The Sun zverejnil v pondelok fotografie 95-ročného Milivoja Asnera, číslo štyri na zozname hľadaných nacistických zločincov Centra Simona Wiesenthala, ako s manželkou pokojne sleduje futbalový zápas chorvátskeho tímu.

Chorvátskeho popredného nacistického zločinca údajne nemohla doteraz rakúska vláda vydať do rúk chorvátskym orgánom pre jeho zlý zdravotný stav. Denník The Sun však priniesol niekoľko fotografií, na ktorých sa spokojný Asner prechádza po meste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súdneho procesu sa nebojí

Chorvát Milivoj Ašner (95), ktorý je dôvodne podozrivý z organizácie deportácií židov, Rómov a Sintov, ale aj Srbov z Ustašovcami ovládanej krajiny do koncentračných táborov, sa osobne cíti na to, aby podstúpil súdny proces. Uviedol to v rozhovore, ktorý v rakúskom Klagenfurte, kde žije pod menom Georg Aschner, poskytol londýnskemu bulvárnemu denníku The Sun.

SkryťVypnúť reklamu

"Môžem predstúpiť pred akýkoľvek súd," vyhlásil muž, ktorý je vo svojej vlasti hľadaný pre zločiny proti ľudskosti, avšak oficiálne vzhľadom na demenciu nie je neschopný súdneho pojednávania.

Ašner všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že by privítal, keby mohol ešte pred chorvátskym sudom zaujať stanovisko k obvineniam jeho osoby.

Jeden z najhľadanejších nacistov

Aj keď Chorvátsko žiada o jeho vydanie, rakúska justícia nepovažuje proces s Ašnerom za možný vzhľadom na jeho zdravotný stav. Niektorí zahraniční pozorovatelia to pre evidentnú vitalitu starého pána nepovažujú však za vierohodné zdôvodnenie.

Hľadaný nacista žije s vedomím miestnych aj rakúskych úradov už niekoľko rokov ako Georg Aschner v Klagenfurte. Chorvátsko už niekoľko rokov žiada o jeho vydanie, jeho meno figuruje aj na zozname Interpolu. Rakúske úrady ho však odmietli vydať.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko vraj Ašnera nemôže vydať Chorvátsku, pretože trpí silnou demenciou, potvrdil pre tlačovú agentúru APA hovorca Krajinského súdu v Klagenfurte Manfred Herrnhofer.

"Máme ruky zviazané," uviedol podľa rovnakého zdroja hovorca rezortu spravodlivosti vo Viedni Thomas Geiblinger, ktorý pripomenul, že Ašner predložil dva odborné psychiatrické posudky, na základe ktorých je neschopný výsluchu i pojednávania.

O zlom zdravotnom stave Asnera však pochybuje aj riaditeľ Centra Simona Wiesenthala v Jeruzaleme Efraim Zuroff, ktorý už v súvislosti s prípadom Asner povedal, že "Rakúsko je rajom pre nacistov". Fotografie, ktoré zverejnil denník The Sun, komentoval Zuroff slovami: "Ak je ten muž schopný bez pomoci prechádzať sa po meste a v baroch popíjať víno, musí byť aj v stave zodpovedať sa za svoju minulosť." Podľa Zuroffa je už načase, aby Rakúsko konečne vydalo nacistických vojnových zločincov spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zuroff napísal aj otvorený list rakúskej ministerke spravodlivosti Marii Bergerovej: "Neexistuje žiadne odôvodnenie na odmietnutie vydania tohto hľadaného nacistického zločinca do krajiny, kde sa dopustil svojich zločinov."

Fotoreportéri zachytili v uplynulých dňoch Ašnera pri návšteve diváckej zóny futbalového Eura 2008 v Klagenfurte a miestnej kaviarne v spoločnosti manželky. Zábery z neho zverejnil takisto londýnsky denník The Sun.

Azyl našiel v Rakúsku

Milivoj Ašner pôsobil v období druhej svetovej vojny ako veliteľ ustašovskej polície v Požege a v tejto funkcii bol zodpovedný za početné deportácie civilistov z balkánskej krajiny.

V roku 1945 ušiel do Rakúska, kde už o rok neskôr získal štátne občianstvo. Po vyhlásení nezávislosti Chorvátska sa v roku 1991 vrátil do rodného Daruvaru. Keď ho v roku 2005 vo vlasti obžalovali z vojnových zločinov, opäť Chorvátsko opustil a usadil sa v Klagenfurte, metropole rakúskej spolkovej krajiny Korutánsko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 212
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 001
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 547
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 922
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 408
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 318
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 159
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký viceprezident J. D. Vance a kardinál Pietro Parolin.

Vatikán označil rokovania za srdečné.


TASR
Ekvádorský prezident Daniel Noboa a jeho manželka Lavinia Valbonesiová gestikulujú z paláca Carondelet počas ceremónie výmeny prezidentskej stráže.

Atentátnici údajne prišli z Mexika a ďalších krajín.


TASR
Vrak havarovaného lietadla v rieke Platte v Nebraske.

Lietadlo letelo nad riekou Platte a zrútilo sa do vody.


SITA
Policajti v blízkosti väzenia Mahara na Srí Lanke.

Pred šiestimi rokmi zasiahli krajinu bombové útoky.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu