Brusel/Štrasburg 16. júna (TASR) - Boj proti akejkoľvek forme diskriminácie, dosiahnutie bezvízového režimu pre všetkých občanov Európskej únie pri cestách do Spojených štátov amerických, vzájomné uznávanie verdiktov súdov, či posilnenie boja proti ilegálnej imigrácii prezentoval ako svoje priority francúzsky komisár a podpredseda Európskej komisie Jacques Barrot počas dnešného vypočúvania pred Európskym parlamentom.
Barrot, ktorý pôvodne zastával funkciu komisára pre dopravu, sa postavil pred členov parlamentného výboru pre občianske slobody, výboru pre právne veci a výboru pre práva žien, ktorí ho vypočuli v súvislosti s jeho presunom na post komisára pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť. Toto kreslo sa uvoľnilo po tom, ako niekdajší podpredseda EK a taliansky komisár Franco Frattini akceptoval ponuku víťaza parlamentných volieb Silvia Berlusconiho a stal sa talianskym ministrom zahraničných vecí.
Talianska vláda na post svojho zástupcu v EK následne nominovala doterajšieho europoslanca Antonia Tajaniho, ktorému predseda EK José Manuel Barroso zveril portfólio dopravy patriace doteraz Barrotovi.
Rovnako ako on aj Tajani sa dnes podrobil vypočutiu pred EP. Europoslancov z výboru pre dopravu a výboru pre rozpočet informoval, že jeho cieľom bude propagovať konkurencieschopnú a kvalitnú dopravu, ktorá menej zaťažuje životné prostredie. Takisto okrem iného prisľúbil revíziu smernice o železničnej doprave, ako aj vyvinutie maximálneho úsilia s cieľom zaistiť úspešné fungovanie európskeho satelitného navigačného systému Galileo.
S vymenovaním komisárov musí súhlasiť europarlament na základe ich vypočutia. Cieľom tzv. híringu je umožniť rozsiahlu výmenu názorov o prioritách dezignovaných komisárov v oblastiach, za ktoré majú byť zodpovední. Každý dezignovaný člen EK musí zodpovedať na otázky v písomnom dotazníku, ktorý zostavil príslušný parlamentný výbor s právomocami zodpovedajúcimi portfóliu komisára. Vypočutie trvá približne tri hodiny a začína sa úvodným vystúpením dezignovaného komisára, po ktorom nasleduje séria otázok a odpovedí.
Prezentáciu Tajaniho zhodnotia príslušné parlamentné výbory a následne padne definitívne slovo v pléne. Hlasovanie sa uskutoční v stredu.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) tf