BEJRÚT 16. júna (SITA/AFP) - Washington považuje libanonské hnutie Hizballáh naďalej za teroristickú organizáciu. Nič na tom nemení ani účasť militantného šiitského hnutia na vláde národnej jednoty v Libanone, vyhlásila v pondelok americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. Politika Spojených štátov zostáva nezmenená, povedala Riceová v Bejrúte, kde sa stretla s novým prezidentom Michelom Sulajmánom, prozápadným premiérom Fuádom Siniorom, šéfom hlavnej vládnej strany Saadom al-Harírím a predsedom parlamentu Nabíhom Berrím, ktorý patrí k prosýrskej opozícii.
Podľa agentúry AP prišla Riceová symbolicky odobriť novú libanonskú vládu napriek tomu, že v nej má zastúpenie aj prosýrske hnutie Hizballáh, ktoré je na americkom zozname teroristických organizácií. Podľa dohody, ku ktorej v máji po roku a pol nepriateľstva a bojov dospeli libanonské politické frakcie, má Hizballáh dokonca právo veta pri všetkých rozhodnutiach vlády.
Hizballáh (Božia strana) je libanonská šiitská politická a vojenská organizácia. Vznikla v roku 1982 zjednotením niekoľkých šiitských skupín v reakcii na izraelskú vojenskú inváziu do Libanonu. V arabskom a moslimskom svete je považovaná za legitímnu politickú stranu, niektoré západné vlády a Izrael ju naopak považujú za teroristickú organizáciu. Činnosť Hizballáhu sponzoruje Irán.
Hizballáh posilnil svoje zastúpenie v libanonskom parlamente po voľbách v roku 2005. V 128-člennom parlamente má hnutie teraz 23 poslancov a vo vláde dvoch ministrov, pričom tretieho podporuje. Ozbrojenci opozičného Hizballáhu získali minulý mesiac kontrolu nad západnou časťou Bejrútu, ktorú doteraz ovládali provládne sily. Pouličnými bojmi medzi provládnymi sunnitmi a opozičnými šiitmi vyvrcholila 17-mesačná mocenská kríza v krajine.