Rím 16. júna (TASR) - Talianska stredopravá vláda dnes podporila kontroverzný návrh, podľa ktorého by mali stovky vojakov vypomáhať policajtom pri boji s kriminalitou a s udržovaním verejného poriadku vrátane nepokojov spojených s hromadením odpadkov v Neapole.
"V mnohých mestských oblastiach ľudia vnímajú narastanie nebezpečia," povedal minister obrany Ignazio La Russa na obranu návrhu, ktorý má kabinet schváliť v utorok.
Opatrenie zahŕňa rozmiestnenie viac ako 2500 vojakov na obdobie šiestich mesiacov v desiatich hlavných mestách vrátane Ríma, Milána, Neapola, Turínu a Janova.
Vojaci budú mať tie isté právomoci ako policajti. Budú môcť zastavovať podozrivých a vykonávať prehliadky.
"Obranné jednotky čítajú 190.000 mužov - myslím, že časť z nich môžeme na rok poskytnúť ministerstvu vnútra ako opatrenie na preklenutie rozdielov," povedal La Russa v rozhovore uverejnenom v denníku La Republica.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že mnoho Talianov sa obáva vzrastajúceho počtu drobnejších trestných činov, ktoré sa začínajú vymykať spod kontroly. Miestne úrady pritom vinu hádžu na ilegálnych imigrantov.
Úrady sa tiež snažili vyrovnať s nepokojmi a demonštráciami, aké boli v Neapole, kde obyvatelia často beztrestne stavali barikády a blokovali tak umiestnenie odpadkových jám v rámci svojich území.
Predseda vlády Silvio Berlusconi a jeho stredopravá koalícia zvíťazila v aprílových voľbách s programom posilnenia zákona a poriadku a tiež s prísľubom, že vyrieši odpadkovú krízu v Neapole. Vláda sa teraz snaží ukázať, že dostojí svojim sľubom.
Avšak talianska opozícia, do ktorej patria stredoľavá Demokratická strana a Centrálny katolícky zväz kresťanských demokratov (UDC) kazia vládne plány vrátane návrhu na posúdenie ilegálnej imigrácie ako trestného činu.
"Vsadením na strach môžete vyhrať voľby, ale nemôžete viesť krajinu," povedal tieňový minister vnútra za Demokratickú stranu Marco Minniti.
Rozmiestnenie vojakov nie je nič viac ako "televízna reklama a ukážka špeciálnych efektov" vlády, povedal líder UDC Pier Ferdinando Casini.
Minniti dodal, že "tá istá suma peňazí, ktorá sa minie na umiestnenie vojakov, mohla byť vyplatená polícii za nadčasovú prácu, čím by sa zdvojnásobila ich prítomnosť po celej krajine".
Podľa štúdií patrí Taliansko ku krajinám, ktoré majú ten najvyšší počet rúk zákona na obyvateľa, ale problémom je často koordinácia, pretože za policajnú prácu sú naraz zodpovedné až tri úrady.
Polícia, Carabinieri a Guardia di Finanza (hraničná a daňová polícia) spadajú totiž pod rôzne dohľadné orgány, teda pod ministerstvá vnútra, obrany a hospodárstva.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.