Luxemburg 16. júna (TASR) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie odložili dnes rozhodnutie o tom, či má EÚ zrušiť sankcie voči Kube. Kontroverznou otázkou sa budú zaoberať až vo štvrtok na summite EÚ v Bruseli.
Sankcie, zahŕňajúce zákaz návštev čelných kubánskych predstaviteľov, uvalila EÚ na Kubu po zákroku proti disidentom na komunistickom ostrove v roku 2003. Platnosť týchto opatrení únia oficiálne pozastavila v roku 2005, ich zrušenie by však bolo vnímané ako podpora reforiem nového kubánskeho prezidenta Raúla Castra.
"Diskusia ministrov zahraničných vecí o Kube je odložená na štvrtok," oznámilo predsedníctvo EÚ.
"Dnes majú dosť náročných tém na diskusiu," povedal diplomat citovaný agentúrou Reuters v zmienke o rozhovoroch o Lisabonskej zmluve, ktorú minulý týždeň odmietli voliči v Írsku.
Zrušením sankcií by sa EÚ dostala do rozporu s Washingtonom v súvislosti s postupom voči Kube. Americký prezident George W. Bush minulý týždeň na summite EÚ-USA v Slovinsku povedal, že komunistický ostrov musí pred rozvíjaním vzťahov prepustiť politických väzňov.
Bývalá koloniálna veľmoc Španielsko už dlho vedie výzvy na ukončenie sankcií EÚ voči Kube, ktoré na rozdiel od embarga USA z roku 1962 nebránia obchodu a investíciám. Stretlo sa však s odporom bývalých komunistických členov únie, najmä Českej republiky.
Pri príchode na zasadnutie v Luxemburgu ministri zahraničných vecí krajín EÚ uviedli, že zatiaľ nie je jasné, či sankcie budú zrušené.
Šéf švédskej diplomacie novinárom povedal, že Kuba evidentne neprejavuje záujem o rozhovory s úniou. Jeho taliansky partner Franco Frattini zdôraznil, že Havana musí najskôr zlepšiť situáciu v oblasti ľudských práv a prepustiť politických väzňov.
Fínsky minister zahraničných vecí Alexander Stubb uviedol, že za zrušenie sankcií je "jasná väčšina" ministrov, avšak riešenie dôsledkov referenda o Lisabonskej zmluve je naliehavejšie.
Správu priniesla agentúra Reuters.