Brusel/Luxemburg 15. júna (TASR) - Prípravou summitu Európskej únie, ktorý sa bude konať 19.-20. júna v Bruseli, sa budú zaoberať ministri zahraničných vecí na svojom pondelňajšom zasadnutí v Luxemburgu. Vzhľadom na negatívny výsledok írskeho referenda o Lisabonskej zmluve budú jednou z hlavných tém summitu práve dôsledky tohto rozhodnutia Írov.
Šéfovia diplomacií v Luxemburgu pripravia návrh záverov summitu, ktorým sa skončí polročné slovinské predsedníctvo. Francúzsko, Česká republika a Švédsko, ako krajiny, ktoré budú únii predsedať v nadchádzajúcom období, následne predstavia návrh svojho 18-mesačného programu pre druhú polovicu tohto roku a budúci rok.
V časti venovanej vonkajším vzťahom sa budú ministri venovať situácii na Balkáne, pričom sa predpokladá prijatie záverov o Bosne a Hercegovine, ako aj o Macedónsku. Prediskutuje sa tiež vývoj na Blízkom východe, ako aj v Sudáne, Somálsku a Zimbabwe. Na programe je takisto debata o vzťahoch s Kubou v súvislosti s najnovšími zmenami, ktoré uskutočnila kubánska vláda. Medzi ďalšími bodmi programu je Irán, Čína, či situácia v Mjanmarsku šesť týždňov po tom, ako krajinu zasiahol ničivý cyklón Nargis.
Očakáva sa rovnako podpísanie Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) s Bosnou a Hercegovinou. Na okraj zasadnutia sa uskutoční asociačná rada EÚ-Izrael.
V utorok sa dostane na program otázka rozširovania EÚ, keď by Turecko malo otvoriť ďalšie dve kapitoly v prístupových rokovaniach. Jednu alebo dve kapitoly by malo otvoriť aj Chorvátsko.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh