Riga 14. júna (TASR) - Tri pobaltské bývalé sovietske republiky si dnes uctili pamiatku desiatok tisíc mužov, žien a detí, ktorých úrady niekdajšieho ZSSR deportovali na Sibír.
V ranných hodinách 14. júna 1941 približne 10.000 Estóncov, viac než 15.000 Lotyšov a 16.000 až 18.000 Litovčanov nahnali do vlakov pre dobytok a transportovali do ďalekovýchodných oblastí Sovietskeho zväzu. Tam mnohí z nich našli smrť.
Mali tak byť umlčaní oponenti režimu Josifa Stalina, ktorý okupoval trojicu pobaltských republík najprv v roku 1940 a neskôr po niekoľkých rokoch nacistickej okupácie aj po skončení druhej svetovej vojny.
"Slovami nemožno vyjadriť zúfalstvo ľudí, ktorých odviezli na neznáme miesto, s ničím okrem minimálnej nádeje na prežitie a návrat domov," uvádza sa v spoločnom vyhlásení estónskeho prezidenta Toomasa Hendrika Ilvesa, premiéra Andrusa Ansipa a predsedníčky parlamentu Ene Ergmovej.
"Čo museli pociťovať matky a otcovia, keď videli, ako spolu s nimi ich deti natlačili do vagónov pre dobytok? Tieto matky a otcovia, ženy a muži, mali len malú šancu na to, že ešte niekedy uvidia svojich milovaných" uviedol Ilves, narodený v Štokholme v rodine estónskych utečencov.
V lotyšskej metropole Riga skupina bývalých politických väzňov a lídrov v daždivom počasí položila kvety pri Pamätníku slobody.
"Je to bolestivý deň v našej histórii... nemôžeme nikdy zabudnúť na tých, čo zostali na Sibíri, na tých, ktorých tam zabili," povedal pred niekoľkými stovkami ľudí lotyšský prezident Valdis Zatlers.
V Litve si tamojší lídri pripomenuli Deň smútku a nádeje vo Vilniuse položením kvetov pri pamätníku obetiam sovietskeho útlaku.