Brusel 12. júna (TASR) - Turecko dnes zablokovalo nový operačný plán pre Severoatlantickou alianciou vedené medzinárodné sily v Kosove (KFOR), ktorý by umožnil v regióne priamu spoluprácu NATO s misiou Európskej únie. Informovali o tom diplomatické zdroje. Napriek tomu sa členovia NATO dohodli na rozšírení úloh KFOR.
Na základe dnešného kompromisného návrhu generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna by jednotky KFOR s takmer 16.000 príslušníkmi mali zaisťovať bezpečnosť v Kosove po tom, ako v nedeľu vstúpi do platnosti jeho prvá ústava. Nová misia EÚ (EULEX) by mala od tohto termínu prevziať od misie OSN (UNMIK) civilné policajné úlohy. Očakáva sa preto, že KFOR a EULEX budú spolupracovať ako vojenská a civilná zložka bezpečnostných síl v Kosove.
Turecko však na zasadnutí ministrov obrany NATO v Bruseli odmietlo súhlasiť so zmenou operačného plánu KFOR. Podľa zdrojov z aliancie sú dôvodom jeho dlhoročné spory s Cyprom, pre ktoré Ankara už viackrát zamedzila oficiálnej spolupráci NATO a EÚ.
Členovia NATO sa ešte pred zasadnutím ministrov dohodli, že aliancia bude poskytovať výcvik budúcim Kosovským bezpečnostným silám (KSF). Tento plán, navrhnutý vlani osobitným vyslancom OSN Marttim Ahtisaarim, bol zablokovaný vzhľadom na nezhody členov NATO v otázke nezávislosti Kosova. Tú z členov NATO neuznali Španielsko, Slovensko a Rumunsko.
KSF by mali mať 2500 vojakov zodpovedných za riešenie krízových situácií, civilnú obranu a likvidáciu výbušnín, nie však kontrolu hraníc Kosova. NATO podľa svojho hovorcu bude tiež dohliadať na vytvorenie "civilne vedenej organizácie kosovskej vlády", ktorá bude mať kontrolu nad KSF .
Podľa dnešnej dohody neposkytne Španielsko pre výcvikovú misiu vojakov ani financie, bude sa však naďalej zúčastňovať na misii KFOR, uviedli diplomati. Slovensko a Rumunsko podľa nich zatiaľ nerozhodli, či sa zúčastnia na výcviku KSF.
Správu priniesla agentúra DPA.